Automatk AVASTA SOOMAA

Automatk RING ÜMBER SOOMAA (Marko Kaldur)

avastaEESTI.ee korraldab automatkasid “AVASTA SOOMAA”.

Kuulsad üleujutused ning viies aastaaeg, lõputud sood ja rabad, ürgsed metsaalad ning lammid ja luhad oma elustikuga muudavad Soomaa Eesti üheks omapärasemaks looduskaitsealaks. Lisaks terviklikule puutumata loodusele on tähelepanuväärne Soomaa kultuuripärand, mis kohalike elanike ekstreemsete elutingimuste tõttu erineb suuresti muust Eestist.

* Automatka on võimalik tellida nii ühe- kui kahepäevase programmina.
* Toimumisaeg: vastavalt kokkuleppele.
* Maksumus: 300.- eurot/päev (sisaldab kuni 4 auto osavõttu). Suurema autode arvu korral eraldi kokkuleppehind. Kahepäevase automatka korral soodsam kokkuleppehind.
* Automatka tellimisest huvitatutel palume ühendust võtta info@avastaeesti.ee või telefonil 5223700.
* Muud tingimused: loe altpoolt

Automatk „Avasta Soomaa“ viib meid nii tuntud kui tundmatutesse kohtadesse Soomaal.

Imetleme rabaavarusi nii eemalt kui raba pealt. Uudistame üleujutusalasid ning uurime, kuidas kohalikud iga-aastaste uputustega hakkama saavad.
Automatka jooksul jõuame käia nii Lätis kui Sahhalinil, samuti oleme omadega Tipus. Soohotellis teeme kiire check-in-i ning igaühele avatud küünis vaatame, kas keegi seal heintel öö veetnud.
Kontrollime, ega ujuvsaun minema pole ujunud ja saame teada, kes elasid Kaabaka saunas. Sukeldume põrgusse ning jalutame Viinahaual. Mõõdame, kui põhjaliku salongipesu iga auto üleujutuste ajal saanud oleks.
Sõltuvalt aastaajast nopime rabaveerelt murakaid, mätastelt jõhvikaid, metsa alt seeni. Kui veab, näeme mõnda metsloomagi – kobraste töö jälgi aga märkame paljudes paikades.
Heidame pilgu soode taastamisele ja üleujutatud heinamaadele. Tutvume matkaonnidega ning valime läbi jalutamiseks mõne omanäolisema matkaraja.
Legendid kummitustest ning virvatuledest on Soomaale omased. Aga kuuleme ka kohalikest kuulsustest ning Soomaalt sirgunud staaridest.  

Vastupidavamatega suundume muistseid taliteid mööda Toonojale, võimalik on päevakavva lisada ka jalutuskäik räätsadel, kanuumatk jõel või tõukekelgutiir jäätunud metsaalustel. Piisava huviliste arvu korral saab õhtul keha ja vaimu turgutada indiaaniküla püstkojasaunas.

NB! Konkreetne külastatavate objektide ja tegevuste arv sõltub valitud marsruudi ajalisest pikkusest.

* Näitlik ajakava ühepäevasele automatkale:

2. päev: kohtumine hommikul (ca kell 9-10) mõnes kergesti leitavas paigas. Automatk läbi terve päeva. Liigume nii autodega kui mõõdukas mahus jalgsi (mõned lühemad matkarajad läbime). Einestamine vastavalt ühisele eelnevale kokkuleppele (kas sõidu ajal näksimine, mõnel lõkkeplatsil eine valmistamine või muul viisil). Orienteeruv päeva lõpp kell 17-18.

* Näitlik ajakava kahepäevase automatka puhul koos eelneva ööbimisega:

1. päev (nt reede): eellaagrist huvitatutel kohtumispaik õhtul (ca kell 18) mõnel laagriplatsil Soomaall või lähinaabruses. Telkimine. Sumin.

2. päev: kohtumine hommikuste saabujatega mõnes kergesti leitavas paigas. Automatk läbi terve päeva. Einestamine vastavalt ühisele kokkuleppele (kas sõidu ajal näksimine, mõnel lõkkeplatsil eine valmistamine või muul viisil). Õhtuks naaseme reedesele laagriplatsile või leiame uue (vastavalt võimalustele ning platside rahvastatusele). Telkimine/öömaja. Sumin.

3. päev: ärkamine toimub keskmiste unekottide järgi (s.t., et liiga varased ärkajad peavad hommikul kohapeal tegevust leidma, liiga hilised ärkajad aga arvestama varasema ärkamisega). Automatk õhtuni. Einestamine sarnaselt eelmisele päevale. Automatka lõpetamine (ca kell 18), laialiminek. Võimalus vähendatud koosseisus veel ühe öö kuskil telkida.

* Erinevalt mitmesugustest paberkandja/interneti abil korraldatavatest autoorienteerumistest või Google Mapsiga ringi reisimisest on avastaEESTI.ee automatkal kaasas giid-matkajuht, kes külastatavaid sihtkohtasid tutvustab ning neist räägib ja küsimustele vastab. Samuti minnakse giidi juhendamisel paikadesse, kuhu tavalised autoorienteerumised või reisijuhid lihtsalt viia ei oska/suuda.

* Teele jääb hulgaliselt huvitavaid kohtasid, põnevaid vaatamisväärsusi, kauneid looduspilte ja palju muud.
Et mitte istmikku täiesti laiaks litsuda, siis vahepeal jalutame ka matkaradadel või niisama omapäraste kohtade juurde.
Programmi sisustame selliselt, et ei tuleks liiga pikkasid ülesõite ehk siis iga natukese aja tagant oleks mõni peatuspaik, jalasirutuspaus või väike jalgsimatk.

* Marsruudi osas oleme paindlikud – mingi trass on GPS-i juba maha märgitud, ent jooksvalt otsustame, et kuhu veel põigata või kust läbi sõita.

* Ööbimiskohad sõltuvad osalejatest. Soovi korral ööbitakse looduses – kas siis mõnel ettevalmistatud laagriplatsil või otsitakse metsik koht, kuhu jääda. Iga osaleja vaatab ise, et kas telgib, ööbib autos või leiab mingi muu lahenduse. Korraldajad soovitavad mugavama majutuse soovijaile vajadusel majutusasutusi lähinaabruses.

* Igasugune automatkaks ning ööbimiseks vajalik varustus, nagu ka söök-jook jm vajaminevad aksessuaarid tuleb igaühel endal kaasa võtta.

* Planeeritav marsruut on läbitav sõiduautoga, ent pole välistatud, et muutlikud ilmastikuolud ja metsavedu on mõnes kohas teed mudaseks muutnud. Seal teeme operatiivselt otsuse, et kas liikuda edasi või minna ringiga. Autode tahtlikku lõhkumist plaanis ei ole.

* Osalejate arvu hoiame mõistlikkuse piires.

* Automatka “Avasta Soomaa” maksumus on 300.- eurot/päev. Hind sisaldab kuni 4 auto osavõttu. Suurema autode arvu korral eraldi kokkuleppehind. Mitmepäevase automatka korral eraldi soodsam kokkuleppehind. Maksumus katab automatka korralduslikud kulud ja matkajuhi teenuse.

* Auotmatka tellimisest huvitatutel palume ühendust võtta info@avastaeesti.ee või telefonil 5223700.

NB! Automatka käigus suhtume mõistlikult kõigisse hetkel kehtivatesse piirangutesse ning nõuetesse. Haigusnähtudega või teadliku nakatamisohuga palume seekord mitte osaleda. Iga osaleja vastutab oma tervise ning sellele kaasneva või riskide eest ise. Osalejate vanuse alampiir on 21 aastat (või nooremad koos vastutava täiskasvanuga). Korraldajad jätavad endale õiguse vajadusel automatk ära jätta, toimumisaega või -kohta muuta, registreerunud osalejaid teavitatakse muudatustest ette. Probleemide esinedes on korraldajatel õigus osalejaid minema saata. Seadusandlike probleemide korral kohandame automatka vastavalt võimalustele ümber.

Tekst ja fotod: Marko Kaldur
Kui soovite osaleda avastaEESTI.ee matkadel või reisidel ning näha neid põnevaid paikasid, siis võtke ühendust info@avastaeesti.ee, tutvuge meie teenustega või osalege avastaEESTI.ee üritustel.