Automatk MILITAARNE HIIUMAA

Automatk Militaarne Hiiumaa (Marko Kaldur)

avastaEESTI.ee korraldab automatkasid “MILITAARNE HIIUMAA”.

Militaarajaloost huvitatutele leidub Hiiumaal arvukalt põnevaid uudistamispaikasid. Alates tsaariaegsetest rannakindlustuste rajamistest Soome lahe sulgemise ning Peterburi kaitse eesmärgil, on Hiiumaale kerkinud arvukalt erinevaid militaarobjekte.

* Automatka on võimalik tellida nii ühe- kui kahepäevase programmina.
* Toimumisaeg: vastavalt kokkuleppele.
* Maksumus: 375.- eurot/päev (sisaldab kuni 4 auto osavõttu). Suurema autode arvu korral eraldi kokkuleppehind. Kahepäevase automatka korral soodsam kokkuleppehind.
* Automatka tellimisest huvitatutel palume ühendust võtta info@avastaeesti.ee või telefonil 5223700.
* Muud tingimused: loe altpoolt

Automatk „Militaarne Hiiumaa“ viib meid nii tuntud kui tundmatutesse kohtadesse Hiiumaal.

Näeme Peeter Suure merekindluse rajamise käigus püstitatud rannapatareisid  kui ka 1940. aastate alguses baaside lepingu sõlmimise järel valminud suurtükipatareisid. Metsa alt leiame nii punkreid kui laskemoonaladusid. Kõrge tulejuhtimistorni tippu ronides avaneb vaade merele kui rannajoonele. Hiiglaslike betoonpunkrite juurest avastame nõukogude ajal ehitatud sõjaväelinnaku jäänused, radarimäed jm ehitised – osad pooleldi valmis, osad õhitud. Uudistame piirivalve- ning prožektoritorne rannavallidel. Jalutame tankiõppuste käigus süttinud metsa asemele tekkinud nõiduslikul luitealal. Külastame põneva ekspositsiooniga militaarmuuseumi.
Liikudes ringi mööda Hiiumaad, piki rannaäärseid metsateid ja -radasid, jääb silma veel palju teisigi sõjaajalooga seotud militaarobjekte, samuti hulgaliselt teisi huvitavaid ja omanäolisi vaatamisväärsusi.

NB! Konkreetne külastatavate objektide ja tegevuste arv sõltub valitud marsruudi ajalisest pikkusest.

* Näitlik ajakava ühepäevasele automatkale:

1. päev: kohtumine hommikul (ca kell 9-10) sadama lähedal mõnes kergesti leitavas paigas. Automatk läbi terve päeva. Liigume nii autodega kui mõõdukas mahus jalgsi (mõned lühemad matkarajad läbime). Einestamine vastavalt ühisele eelnevale kokkuleppele (kas sõidu ajal näksimine, mõnel lõkkeplatsil eine valmistamine või muul viisil). Orienteeruv päeva lõpp kell 17-18.

* Näitlik ajakava kahepäevase automatka puhul koos eelneva ööbimisega:

1. päev (nt reede): eellaagrist huvitatutel kohtumispaik õhtul (ca kell 18) mõnel laagriplatsil Hiiumaal. Telkimine. Sumin.

2. päev: kohtumine hommikuste saabujatega mõnes kergesti leitavas paigas (sadama piirkonnas). Automatk läbi terve päeva. Einestamine vastavalt ühisele kokkuleppele (kas sõidu ajal näksimine, mõnel lõkkeplatsil eine valmistamine või muul viisil). Õhtuks naaseme reedesele laagriplatsile või leiame uue (vastavalt võimalustele ning platside rahvastatusele). Telkimine/öömaja. Sumin.

3. päev: ärkamine toimub keskmiste unekottide järgi (s.t., et liiga varased ärkajad peavad hommikul kohapeal tegevust leidma, liiga hilised ärkajad aga arvestama varasema ärkamisega). Automatk õhtuni. Einestamine sarnaselt eelmisele päevale. Automatka lõpetamine (ca kell 18), laialiminek. Võimalus vähendatud koosseisus veel ühe öö kuskil telkida.

* Erinevalt mitmesugustest paberkandja/interneti abil korraldatavatest autoorienteerumistest või Google Mapsiga ringi reisimisest on avastaEESTI.ee automatkal kaasas giid-matkajuht, kes külastatavaid sihtkohtasid tutvustab ning neist räägib ja küsimustele vastab. Samuti minnakse giidi juhendamisel paikadesse, kuhu tavalised autoorienteerumised või reisijuhid lihtsalt viia ei oska/suuda.

* Teele jääb hulgaliselt huvitavaid kohtasid, põnevaid vaatamisväärsusi, kauneid looduspilte ja palju muud.
Et mitte istmikku täiesti laiaks litsuda, siis vahepeal jalutame ka matkaradadel või niisama omapäraste kohtade juurde.
Programmi sisustame selliselt, et ei tuleks liiga pikkasid ülesõite ehk siis iga natukese aja tagant oleks mõni peatuspaik, jalasirutuspaus või väike jalgsimatk.

* Marsruudi osas oleme paindlikud – mingi trass on GPS-i juba maha märgitud, ent jooksvalt otsustame, et kuhu veel põigata või kust läbi sõita.

* Ööbimiskohad sõltuvad osalejatest. Soovi korral ööbitakse looduses – kas siis mõnel ettevalmistatud laagriplatsil või otsitakse metsik koht, kuhu jääda. Iga osaleja vaatab ise, et kas telgib, ööbib autos või leiab mingi muu lahenduse. Korraldajad soovitavad mugavama majutuse soovijaile vajadusel majutusasutusi lähinaabruses.

* Igasugune automatkaks ning ööbimiseks vajalik varustus, nagu ka söök-jook jm vajaminevad aksessuaarid tuleb igaühel endal kaasa võtta.

* Planeeritav marsruut on läbitav sõiduautoga, ent pole välistatud, et muutlikud ilmastikuolud ja metsavedu on mõnes kohas teed mudaseks muutnud. Seal teeme operatiivselt otsuse, et kas liikuda edasi või minna ringiga. Autode tahtlikku lõhkumist plaanis ei ole.

* Osalejate arvu hoiame mõistlikkuse piires.

* Automatka “Militaarne Hiiumaa” maksumus on 375.- eurot/päev. Hind sisaldab kuni 4 auto osavõttu. Suurema autode arvu korral eraldi kokkuleppehind. Mitmepäevase automatka korral eraldi soodsam kokkuleppehind. Maksumus katab automatka korralduslikud kulud ja matkajuhi teenuse.

* Auotmatka tellimisest huvitatutel palume ühendust võtta info@avastaeesti.ee või telefonil 5223700.

NB! Automatka käigus suhtume mõistlikult kõigisse hetkel kehtivatesse piirangutesse ning nõuetesse. Haigusnähtudega või teadliku nakatamisohuga palume seekord mitte osaleda. Iga osaleja vastutab oma tervise ning sellele kaasneva või riskide eest ise. Osalejate vanuse alampiir on 21 aastat (või nooremad koos vastutava täiskasvanuga). Korraldajad jätavad endale õiguse vajadusel automatk ära jätta, toimumisaega või -kohta muuta, registreerunud osalejaid teavitatakse muudatustest ette. Probleemide esinedes on korraldajatel õigus osalejaid minema saata. Seadusandlike probleemide korral kohandame automatka vastavalt võimalustele ümber.

Tekst ja fotod: Marko Kaldur
Kui soovite osaleda avastaEESTI.ee matkadel või reisidel ning näha neid põnevaid paikasid, siis võtke ühendust info@avastaeesti.ee, tutvuge meie teenustega või osalege avastaEESTI.ee üritustel.