2o.11.2021 automatk “Šokeeriv Ida-Virumaa: kolmas päev” (ÜKS VABA KOHT!)

Šokeeriv Ida-Virumaa: kolmas päev (Marko Kaldur)

20. novembril 2021 toimub avastaEESTI.ee automatk “Šokeeriv Ida-Virumaa: kolmas päev”.

Varasematel automatkadel “Šokeeriv Ida-Virumaa” (esimene päev ja teine päev) jäi vähemalt kolmandik Kirde-Eestist veel nägemata. Parandasime nüüd selle vea ning koostasime kõigile varem osalenutele kui uutele tulijatele täiesti uue marsruudi mööda Ida-Virumaad – paikadesse, kus varasemate automatkade jooksul ei käidud.

* Toimumisaeg: 20. november 2021 (ajakava allpool).
* Osavõtutasu: 80.- eurot auto kohta (kui 16. novembriks eelregistreerub vähemalt 4 autot) (täpsem info allpool).
* Registreerumine: osalemiseks kirjuta info@avastaeesti.ee, saada Facebooki sõnum või helista 5223700.
* Registreerunuks loetakse osaleja (auto), kes on õigeaegselt tasunud broneeringutasu 40.- eurot vastavalt korraldajate poolt saadetud täpsemale infole.
* Ülejäänud osavõtutasu (40.- eurot) tasutakse üritusel kohapeal sularahas või ülekandega. Soovi korral võib kogu osavõtutasu ka koos broneeringutasuga tasuda.

* Varasemate ürituste pilte ning šokeeriva Ida-Virumaa paikasid näed siit: www.avastaeesti.ee/tag/sokeeriv-ida-virumaa

Kolmanda Ida-Viru automatkapäeva käigus külastatakse neid paikasid, mis esimesel ja teisel sõidul marsruudi ajakavva ei mahtunud või trassilt eemale jäid.

Näiteks käime Teise Maailmasõja lahingupaikades, aga ka maffiasõdade toimumiskohtades. Õõvastavaid paikasid jääb veel teele, nii Nõukogude kui Saksa okupatsiooniga seotuid. Näeme Eestis ainulaadseid maastikuvorme ning oleme kiviviske kaugusel Venemaast. Läbime ürgseid loodusmassiive, kus ainsateks elanikeks metsloomad, keda äkki õnnestub distantsilt näha. Veidi kõnnime matkaradadel ja järvede kallastel. Muuhulgas Eesti suurimas järvestikus, kus veterüpes peaks olema nii Rootsi kuninga kui Vene tsaari varandused, rääkimata järvepõhjast välja tõmmatud tankist või rabade põues peituvatest relvalaadungitest. Kindlused, kloostrid, kalmistud on samuti teemaks. Kes soovib idapoolsest naaberriigist pärit kaupa soetada, siis seegi võimalus peaks avanema (täpsustame jooksvalt!). Vene lippu näeme korduvalt lehvimas. Viskame pilgu peale ka ühele kuulsale hauale. Tegelikult isegi mitmele. Ning kui ilmaolud soosivad, siis on veel mitu muud paika boonusena tulemas.
Sel automatkal liigume varasemast rohkem metsiku looduse rüpes, aga samas näeme hulgaliselt kohtasid, mis vaid Ida-Virumaal leiduvad.

Kõiki neid šokeerivaid ja Ida-Virumaale omaseid vaateid vürtsitavad omakorda giidi/matkajuhi kirjeldused kohalikust elust-olust, kogemused lapsepõlvest tänapäevani, lisaks ohtralt linnalegende, vandenõuteooriaid ning salapäraseid teemasid, mis Ida-Virumaaga seotud.

NB! Automatk “Šokeeriv Ida-Virumaa: kolmas päev” on läbitav ka sõiduautodele. Autosid me lõhkuma ei hakka ega ka offroadi sõitma (vajadusel läheme ringiga kui teeolud on kehvad).

* Ajakava:
20. november (laupäev): kohtumine ca kell 10 Jõhvis või Kohtla-Järvel (aja ja koha täpsustame enne matka). Automatk läbi terve päeva. Einestamiseks teeme lõuna paiku põgusa peatuse, söök-jook peab olema endil kaasa võetud. Automatka orienteeruv lõpp kell 18.

* Erinevalt mitmesugustest paberkandja ning interneti abil korraldatavatest autoorienteerumistest või Google Mapsiga (naer saalis) ringi reisimisest on avastaEESTI.ee automatkal kaasas giid-matkajuht, kes külastatavaid sihtkohtasid tutvustab ning neist räägib ja küsimustele vastab. Samuti minnakse giidi juhendamisel paikadesse, kuhu tavalised autoorienteerumised või reisijuhid lihtsalt viia ei oska ega suuda.

* Teele jääb hulgaliselt huvitavaid kohtasid, põnevaid vaatamisväärsusi, ekstreemseid looduspilte ja palju muud.
Et mitte istmikku täiesti laiaks litsuda, siis vahepeal jalutame ka matkaradadel või niisama omapäraste kohtade juurde.
Programmi sisustame selliselt, et ei tuleks liiga pikkasid ülesõite ehk siis iga natukese aja tagant oleks mõni peatuspaik, jalasirutuspaus või väike jalgsimatk.

* Ühepäevane automatk on kompaktsem versioon tavapärasest mitmepäevasest automatkast, mille käigus külastatakse olulisemaid paiku šokeerival Ida-Virumaal. Marsruudi osas oleme paindlikud – mingi trass on GPS-i juba maha märgitud, ent jooksvalt otsustame, et kuhu veel põigata või kust läbi sõita.

* Igasugune automatkaks vajalik varustus, nagu ka söök-jook jm vajaminevad aksessuaarid tuleb igaühel endal kaasa võtta.

* Planeeritav marsruut on läbitav sõiduautoga, ent pole välistatud, et muutlikud ilmastikuolud, lumesadu ja metsavedu on mõnes kohas teed raskemini läbipääsetavaks muutnud. Seal teeme operatiivselt otsuse, et kas liikuda edasi või minna ringiga. Autode tahtlikku lõhkumist plaanis ei ole.

* Osalejate arvu hoiame mõistlikkuse piires.

* Automatkal “Šokeeriv Ida-Virumaa: kolmas päev” osalemine on 80.- eurot auto kohta, mis katab korralduslikud kulud.
Registreerunuks loetakse osaleja (auto), kes on õigeaegselt tasunud broneeringutasu 40.- eurot vastavalt korraldajate poolt saadetud täpsemale infole.
Ülejäänud osavõtutasu (40.- eurot) tasutakse üritusel kohapeal sularahas või ülekandega. Soovi korral võib kogu osavõtutasu ka koos broneeringutasuga maksta.

* Vabade kohtade korral saavad liituda ka ilma autota osalejad, selleks küsige registreerudes lisainfot.

* Eelnevalt palume registreeruda info@avastaeesti.ee või saata sõnum Facebookis Avasta Eesti lehele või telefonil 5223700.

* Varasemate ürituste pilte ning šokeeriva Ida-Virumaa paikasid näed siit: www.avastaeesti.ee/tag/sokeeriv-ida-virumaa

NB! Tegu EI OLE avaliku üritusega. Automatka käigus suhtume mõistlikult kõigisse hetkel kehtivatesse piirangutesse ning nõuetesse. Haigusnähtudega või teadliku nakatamisohuga palume mitte ühineda. Iga osaleja vastutab oma tervise ning sellele kaasneva või riskide eest ise. Osalejate vanuse alampiir on 21 aastat (või nooremad koos vastutava täiskasvanuga). Korraldajad jätavad endale õiguse vajadusel automatk ära jätta, toimumisaega või -kohta muuta, registreerunud osalejaid teavitatakse muudatustest ette. Probleemide esinedes on korraldajatel õigus osalejaid minema saata. Seadusandlike probleemide korral kohandame automatka vastavalt võimalustele ümber.

Tekst ja fotod: Marko Kaldur
Kui soovite osaleda avastaEESTI.ee matkadel või reisidel ning näha neid põnevaid paikasid, siis võtke ühendust info@avastaeesti.ee, tutvuge meie teenustega või osalege avastaEESTI.ee üritustel.