Läbi muda, mäda ning jõudu koguva lumesaju suundusime taas otsima müütilist Sookuninga Mõtuseonni.
Ja seekord leidsimegi selle!
Sookuninga Mõtuseonn on ammustel aegadel Jäärja (Saara) mõisnike Ungern-Sternbergide poolt rajatud väike jahionn, kus nood mõtusejahil viibides peatusid.
Koht on raskesti leitav, sinna ei suuna ükski viit, ei vii ükski autotee ning paik upub aja möödudes üha rohkem metsikusse loodusesse.
Juba teekond Mõtuseonni lähinaabrusesse kujuneb keeruliseks, sest tümad metsateed on kohati pea läbimatud ning muda pritsib igas suunas. Sõiduautoga tõenäoliselt lähemale kui 5 km ei pääseks.
Esimesena tervitab ja teavitab Mõtuseonnile liginejaid keelumärk, mis kohustab 1. veebruarist kuni 30. juunini sealt eemale hoidma. Põhjuseks on mõtuste (ehk metsiste) pesitsemine ja mänguaeg.
Seega jõudsime seal napilt enne ära käia, kui saabub oht kirehoost hullunud metsiste rünnakute ohvriks langeda…
Järgmiseks keeruliseks ettevõtmiseks osutub jalgsiteekond onni oletatavas suunas.
Rabade taastamise idee võib inimestel küll hea mõte olla, aga selle käigus ujutatakse üle ning muudetakse raskesti ligipääsetavaks paljud põnevad paigad.
Nii on ka Mõtuseonniga, kuhu varem viisid metsarajad ning pääses kuiva jalaga – praegu aga on tammide abil vesi üles paisutatud ning metsaalused üle ujutatud.
Nõnda oli mitmes kohas vesi põlvini, kraavidest tuli läbi sumbata ja kaasas olnud kelgukoer hoopistükkis hülgeks pidi kehastuma.
Lisaks puuduvad igasugused orientiirid, mistõttu jäi üle vaid GPS-i usaldada – see aga näitas puude all suunda nii, nagu parasjagu paremaks pidas.
Sedasi ekslesimegi siia-sinna, lootuses, et mõni onni olemasolule viitav märgikene kuskil silma torkab.
Viimaks jäi silma käänuline metsarada, mis kahtlaselt meenutas kunagist laudteed.
Nii oligi!
Sadakond meetrit mööda seda teed, kust matkaraja lauad ammu üles kistud ning Mõtuseonn paistiski puude vahelt.
Askeetlik onnike ei anna küll mingit aimdust, et see võinuks olla luksuse ja mugavusega harjunud mõisnike meelispaigaks jahil viibides.
Küll aga andsid kümned ja kümned seintele kritseldatud nimed märku sellest, et seal palju teisi matkaselle viibinud ning ööbinud.
Kusjuures Mõtuseonnis ei ole oma nime seinale kraapimine/kirjutamine mitte vandalism vaid hoopistükkis traditsioon. Veidi ringi vaadates ja erinevate sissekannetega tutvudes jäävad silma suisa enam kui saja aasta vanused kirjed. Sekka mõni tuttav või prominentne autogramm.
Legendides peetakse metsist metsahaldjaks või -paganaks, kelle nägemine tähendanud jahimeestele jahiõnne kadumist. Äkki see oligi põhjus, miks onnikene kunagi ammu-ammu rajati – kui metsisejahil metsist nähes jahiõnn kadus (loogiliselt võttes ei ole sedasi ju võimalik metsiseid jahtidagi), siis vähemalt oli kohe käepärast paik, kus kurbust leevendada.
Ning arvestades ümbruskonna männimetsade metsiserohkust, siis võis jahiebaõnne jaguda pikemaks perioodiks.
Ka pidavat metsised ehk mõtused öisel ajal naisehäälega kõnelema hakkama ning hilja peale jäänud metsalisi valeradadele meelitama.
Vast oli neis öistes juttudes nii palju ahvatlevat, et see sundinud mõisnikkegi ööseks metsa jääma ja onni turvalises rüpes pimedusest kostvaid sulneid jutte kuulama?
Hilise kellaaja peale jäädes saab Mõtuseonnis end öömajalegi seada tänapäevalgi.
Tagaseinas on paar aset, kuhu pikali heita; keset tuba lauake, mille ääres sumiseda (ja mõtusejutte kuulata) ning ukse kõrval väike ahi, mis idee järgi peaks ruumi mõnusalt soojaks kütma. Küttepuud on õues küll parajalt läbi vettinud, ent õiget matkaselli see ei heiduta.
Meil sedapuhku siiski ööbimise plaani polnud, mistõttu pärast Mõtuseonni uudistamist pöörasime otsa ringi, et taas läbi soise ja üleujutatud metsaaluse suurematele teedele sumbata. Sedapuhku metsised meid valerajale ei meelitanud.
Onnike jäi edasi metsa alla konutama, oodates uusi külastajaid ning miks mitte ka seal ööbijaid.
Kui soovite osaleda avastaEESTI.ee matkadel, siis võtke ühendust info@avastaeesti.ee
Tekst ja fotod: Marko Kaldur
Tekst ja fotod: Marko Kaldur
Kui soovite osaleda avastaEESTI.ee matkadel või reisidel ning näha neid põnevaid paikasid, siis võtke ühendust info@avastaeesti.ee, tutvuge meie teenustega või osalege avastaEESTI.ee üritustel.