09-10.07 automatk “Avasta Hiiumaa”

Automatk Avasta Hiiumaa (Marko Kaldur)

9-10. juulil toimub avastaEESTI.ee automatk „Avasta Hiiumaa“, mis viib meid nii tuntud kui tundmatutesse kohtadesse Hiiumaal.

Hiiumaa – või ka Päevasaar ehk Dagö – on segu imekaunitest loodusvaadetest, kõhedatest militaarobjektidest, romantilistest rannajoontest, pikast ajaloost ning omanäolisest kultuurist.


Algusaeg ja -koht: 9. juuli kell 10 Heltermaa sadamas või Kärdlas.
Osavõtutasu: 160.- eurot auto kohta (kui eelregistreerub vähemalt 4 autot).
Registreerumiseks kirjuta avastaeesti@avastaeesti.ee, saada Facebooki sõnum või helista 5223700.
Registreerunuks loetakse õigeaegselt broneeringutasu 80.- eurot tasunud auto, vastavalt korraldajate poolt saadetud täpsemale infole. Ülejäänud osavõtutasu (80.- eurot) tasutakse üritusel kohapeal sularahas või eelnevalt ülekandega. Soovi korral võib kogu osavõtutasu ka koheselt koos broneeringutasuga tasuda.
Automatka marsruut on läbitav ka sõiduautode ja väikebussidega!
Täpsemad detailid automatka kohta allpool.


Automatka „Avasta Hiiumaa“ jooksul jääb meie teele palju eripalgelisi vaateid.

Näeme võrratuid mererandasid tuules mühisevate männikute kõrval. Laskume süngetesse sõjaaegsetesse katakombidesse ning tõuseme suurtükkide tulejuhtimistornidesse. Turnime meteoriidikraatri vallidel ning saare ainsal pangal. Söögipausideks peatume maalilistel laagriplatsidel, leiva luusse laskmiseks kõnnime omanäolistel matkaradadel. Meie teele jääb nii tuletorne kui Eesti oma Eiffeli torn, aga ka arvukalt tuulikuid ja vaatetorne. Uudistame muistsete salapäraste rituaalide toimumispaikasid ning jalutame samavõrra müstilisel liivaluitel.

Militaarajaloost huvitatud osalejad näevad Peeter Suure merekindluse rajamise käigus püstitatud rannapatareisid  kui ka 1940. aastate alguses baaside lepingu sõlmimise järel valminud suurtükipatareisid. Metsa alt leiame nii punkreid kui laskemoonaladusid. Kõrge tulejuhtimistorni tippu ronides avaneb vaade merele kui rannajoonele. Hiiglaslike betoonpunkrite juurest avastame nõukogude ajal ehitatud sõjaväelinnaku jäänused, radarimäed jm ehitised – osad pooleldi valmis, osad õhitud. Uudistame piirivalve- ning prožektoritorne rannavallidel. Jalutame tankiõppuste käigus süttinud männimetsa asemele tekkinud nõiduslikul luitealal. Külastame põneva ekspositsiooniga militaarmuuseumi.

Liigume ringi mööda Hiiumaad, piki suviselt sumedaid rannaäärseid romantilisi metsateid ja -radasid. Aeg-ajalt põikame sisemaale, kus jääb silma hulgaliselt huvitavaid ja omanäolisi vaatamisväärsusi.

Kõiki neid Hiiumaale omaseid vaateid vürtsitavad omakorda giid-matkajuhi kirjeldused kohalikust elust-olust, kogemused lapsepõlvest tänapäevani, lisaks ohtralt linnalegende, vandenõuteooriaid ning salapäraseid teemasid, mis Hiiumaaga seotud.


avastaEESTI.ee automatkal on kaasas giid-matkajuht Marko Kaldur, kes külastatavaid sihtkohtasid tutvustab ning neist räägib ja küsimustele vastab. Osalejad satuvad matkal paikadesse, mis tavapärastel marsruutidel teenimatult tähelepanuta jäävad. 

Vaatamisväärsusi vürtsitavad giid-matkajuhi kirjeldused ja lood minevikust tänapäevani, kohalikust elust-olust, ajaloost ning legendidest, vestlused ja arutelud paljudel muudel teemadel.

Teele jääb hulgaliselt huvitavaid kohtasid, põnevaid vaatamisväärsusi, ekstreemseid looduspilte ja palju muud.

Vahepeal jalutame matkaradadel või niisama omapäraste kohtade juurde.

Programmi sisustame selliselt, et ei tuleks liiga pikkasid vahemaid ehk siis iga natukese aja tagant oleks mõni peatuspaik, jalasirutuspaus või väike jalgsimatk.

Automatk kestab läbi terve päeva. Einestamiseks teeme lõuna paiku paarikümneminutilise peatuse või lepime eelnevalt kokku muu toitlustusviisi. Söök-jook on osalejatel endil kaasas.

Automatka marsruut on läbitav sõiduautoga. Pole välistatud, et muutlikud ilmastikuolud, sajud ja metsavedu on mõnes kohas teed raskemini läbipääsetavaks muutnud. Seal teeme operatiivselt otsuse, et kas liikuda edasi või minna ringiga. Autode tahtlikku lõhkumist plaanis ei ole.

Riietuse ning jalanõude valikul tuleb lähtuda hetke ilmast. Veedame aega ka väljas ning jalutame mõne objekti juurde mõnisada meetrit autodest eemale. Mõneski kohas võib juhtuda, et läbitav teerada on märg või porine.

Automatka osalemistasu on 160.- eurot auto kohta, mis katab korralduslikud kulud. Registreerunuks loetakse osaleja (auto), kes on õigeaegselt tasunud broneeringutasu 80.- eurot (või kogu osalustasu) vastavalt korraldajate poolt saadetud täpsemale infole. Ülejäänud osavõtutasu (80.- eurot) tasutakse üritusel kohapeal sularahas või eelnevalt ülekandega.

Automatkale palume registreeruda avastaeesti@avastaeesti.ee või saata sõnum Facebookis või telefonil 5223700.


NB! Tegu EI OLE avaliku üritusega. Automatka käigus suhtume mõistlikult kõigisse hetkel kehtivatesse piirangutesse ning nõuetesse. Haigusnähtudega või teadliku nakatamisohuga palume mitte ühineda. Iga osaleja vastutab oma tervise ning sellele kaasneva või riskide eest ise. Osalejate vanuse alampiir on 21 aastat (või nooremad koos vastutava täiskasvanuga). Korraldajad jätavad endale õiguse vajadusel automatk ära jätta, toimumisaega või -kohta muuta, registreerunud osalejaid teavitatakse muudatustest ette. Probleemide esinedes on korraldajatel õigus osalejaid automatkalt minema saata. Seadusandlike probleemide korral kohandame automatka vastavalt võimalustele ümber.

Tekst ja fotod: Marko Kaldur
Kui soovite osaleda avastaEESTI.ee matkadel või reisidel ning näha neid põnevaid paikasid, siis võtke ühendust info@avastaeesti.ee, tutvuge meie teenustega või osalege avastaEESTI.ee üritustel.