17.01.2021 automatk “Šokeeriv Ida-Virumaa”

Automatk Šokeeriv Ida-Virumaa (Marko Kaldur)

17. jaanuaril 2021 toimub avastaEESTI.ee automatk “Šokeeriv Ida-Virumaa”.

Mida šokeerivat ning ekstreemset Ida-Virumaal leidub? Miks on Ida-Virumaa endiselt venekeelne ja venemeelne? Millist nõukanostalgiat Ida-Virumaal säilitatakse ja au sees hoitakse? Kui hävitavalt mõjub põlevkivi kaevandamine Ida-Virumaale? Millised on tänapäeva Ida-Virumaa varjuküljed?
Tule automatkale “Šokeeriv Ida-Virumaa” ning näe ja saa teada!

* Toimumisaeg: 17. jaanuar 2021 (ajakava allpool).
* Osavõtutasu: 75.- eurot auto kohta (kui 01. jaanuariks eelregistreerub vähemalt 4 autot) (täpsem info allpool).
* Registreerumine: osalemiseks kirjuta info@avastaeesti.ee, saada Facebooki sõnum või helista 5223700.
* Registreerunuks loetakse osaleja (auto), kes on õigeaegselt tasunud osavõtutasust ettemaksuna 40.- eurot vastavalt korraldajate poolt saadetud täpsemale infole.
* Ülejäänud osavõtutasu (35.- eurot) tasutakse üritusel kohapeal sularahas või ülekandega. Soovi korral võib kogu osavõtutasu ka koos ettemaksuga tasuda.

* Varasemate ürituste pilte ning šokeeriva Ida-Virumaa paikasid näed siit: www.avastaeesti.ee/tag/sokeeriv-ida-virumaa

Automatka käigus tutvustame Ida-Virumaa šokeerivaid, nõukanostalgilisi ja venemeelseid ning -keelseid paikasid, käies kohtades, kuhu tavaturistid ei pruugi iseseisvalt kunagi sattuda.

Põlevkivitööstuse poolt lagastatud loodus. Surnud metsad ja elutud fenoolisood. Neoonvärvides mürgised ning saastatud keemiajärved. Vulkaanilikult põlevad tuhamäed, kopse kriipiv õhk ja silmi riivav reostus.
Lagunevad kummituslinnad oma hüljatud ja apokalüptiliste hoonetega, mille meeleheitel elanikud on pagenud parema elu otsinguile ning kus praegu vaid tuul varemeil vihiseb ja viimased allesjäänud asukad oma elupäevi lootusetult lõpule saadavad.
Nõukogude Liidu esimese tuumapommi sünnikodu – ala, kust kaevandati esimese nõukogude massihävitusrelva purustav materjal. Tänapäevalgi leidub siin radioaktiivseid jäätmeid sedavõrd palju, et tõsisem katastroof muudaks Läänemere ning rannikualad aastatuhandeteks elamiskõlbmatuks.
Teise Maailmasõja verised lahingupaigad ning võitjate memoriaalid ja monumendid, mis uhkelt ja puutumatult kuulutavad fašistliku Eesti alistamist ning kus Georgi lindikesed erksalt tuules lehvivad.
1944. aastal Eestist üle rullunud sõjatehnika mälestusmärgid – tankid ja suurtükitorud ülejäänud Eesti poole sihitud. Seda kõike kinnistamas Eesti viimane Lenini ausammas, käega idast tõusvat valgust suunates.
Venestamispoliitika raudsed kantsid läbi sajandite – Kuremäe klooster, Kohtla-Järve linnavalitsus. Stalinistlikud linnaosad ja monoasulad, kus endisaegne hiilgus lagunemas, seintelt krohv murenemas, bareljeefidelt tükid pudenemas. Ent sellest hoolimata kõrguvad hoonete vahel ausambad töölisklassi võitmatusele.
Ehedaid vene külasid meenutavad datšarajoonid, kus potisinised on nii majad kui värvitriip trikolooril. Ainult et sinimustvalge asemel lehvivad seal valgesinipunased lipud ning madrusesärkides tüübid aedades tekitavad Krimmis viibimise tunde.
Üheksakümnendate maffiasõdade märgilisemad paigad – kohad, kuhu maeti tapetud maffiasõdureid, korrumpeerunud poliitikutele ette jäänud ning elusalt uputatud ärimehe märg haud, õhku lastud omavalitsushooned, kümneid kurjategijaid neelanud kaevandusšahtid.
Pronksiööga kultusliku staatuse omandanud kohalikud Aljošad, mille juurde nõukogude pühade ja tähtpäevade aegu punaste nelkide mered tekivad. Kontrastiks neile Pronksiööl vandaalide ja purustajate ohvriks langenud eestimeelsed mälestusmärgid ja ausambad.
Getostunud linnaosad ja nurgatagused narkourkad, kaubandus- ning toitlustusasutused, kus eesti keelt ei kuule ning menüüde grammatika kulmu kergitama paneb.
Õnnetute vanurite viimne puhkepaik porisel heinamaal, hauad märgistamata, ristid viltu või pikali, malts kõikjal vohamas.
Nõukaaega eksponeerivad mitmed muuseumid ja väljapanekud – samas võiks terve Ida-Virumaa pretendeerida nõukogude aja muuseumi tiitlile.

Kõiki neid šokeerivaid ja Ida-Virumaale omaseid vaateid vürtsitavad omakorda giidi/matkajuhi kirjeldused kohalikust elust-olust, kogemused lapsepõlvest tänapäevani, lisaks ohtralt linnalegende, vandenõuteooriaid ning salapäraseid teemasid, mis Ida-Virumaaga seotud.

* Ajakava:

17.01. (pühapäev): kohtumine kell 9 Jõhvis või Kohtla-Järvel (täpsustame enne matka). Automatk läbi terve päeva. Einestamine vastavalt ühisele kokkuleppele (kas sõidu ajal näksimine või kiirtoidu kaasa haaramine teele jäävatest kohtadest). Automatka orienteeruv lõpp kell 18.

* Erinevalt mitmesugustest paberkandja ning interneti abil korraldatavatest autoorienteerumistest või Google Mapsiga (naer saalis) ringi reisimisest on avastaEESTI.ee automatkal kaasas giid-matkajuht, kes külastatavaid sihtkohtasid tutvustab ning neist räägib ja küsimustele vastab. Samuti minnakse giidi juhendamisel paikadesse, kuhu tavalised autoorienteerumised või reisijuhid lihtsalt viia ei oska ega suuda.

* Teele jääb hulgaliselt huvitavaid kohtasid, põnevaid vaatamisväärsusi, ekstreemseid looduspilte ja palju muud.
Et mitte istmikku täiesti laiaks litsuda, siis vahepeal jalutame ka matkaradadel või niisama omapäraste kohtade juurde.
Programmi sisustame selliselt, et ei tuleks liiga pikkasid ülesõite ehk siis iga natukese aja tagant oleks mõni peatuspaik, jalasirutuspaus või väike jalgsimatk.

* Ühepäevane automatk on kompaktsem versioon tavapärasest mitmepäevasest automatkast, mille käigus külastatakse olulisemaid paiku šokeerival Ida-Virumaal. Marsruudi osas oleme paindlikud – mingi trass on GPS-i juba maha märgitud, ent jooksvalt otsustame, et kuhu veel põigata või kust läbi sõita.

* Igasugune automatkaks vajalik varustus, nagu ka söök-jook jm vajaminevad aksessuaarid tuleb igaühel endal kaasa võtta.

* Planeeritav marsruut on läbitav sõiduautoga, ent pole välistatud, et muutlikud ilmastikuolud, lumesadu ja metsavedu on mõnes kohas teed raskemini läbipääsetavaks muutnud. Seal teeme operatiivselt otsuse, et kas liikuda edasi või minna ringiga. Autode tahtlikku lõhkumist plaanis ei ole.

* Osalejate arvu hoiame mõistlikkuse piires.

* Automatkal “Šokeeriv Ida-Virumaa” osalemine on 75.- eurot auto kohta, mis katab korralduslikud kulud.
Registreerunuks loetakse osaleja (auto), kes on õigeaegselt tasunud osavõtutasust ettemaksuna 40.- eurot vastavalt korraldajate poolt saadetud täpsemale infole.
Ülejäänud osavõtutasu (35.- eurot) tasutakse üritusel kohapeal sularahas või ülekandega. Soovi korral võib kogu osavõtutasu ka koos ettemaksuga tasuda.

* Vabade kohtade korral saavad liituda ka ilma autota osalejad, selleks küsige registreerudes lisainfot.

* Eelnevalt palume registreeruda info@avastaeesti.ee või saata sõnum Facebookis Avasta Eesti lehele või telefonil 5223700.

* Varasemate ürituste pilte ning šokeeriva Ida-Virumaa paikasid näed siit: www.avastaeesti.ee/tag/sokeeriv-ida-virumaa

NB! Tegu EI OLE avaliku üritusega. Automatka käigus suhtume mõistlikult kõigisse hetkel kehtivatesse piirangutesse ning nõuetesse. Haigusnähtudega või teadliku nakatamisohuga palume mitte ühineda. Iga osaleja vastutab oma tervise ning sellele kaasneva või riskide eest ise. Osalejate vanuse alampiir on 21 aastat (või nooremad koos vastutava täiskasvanuga). Korraldajad jätavad endale õiguse vajadusel automatk ära jätta, toimumisaega või -kohta muuta, registreerunud osalejaid teavitatakse muudatustest ette. Probleemide esinedes on korraldajatel õigus osalejaid minema saata. Seadusandlike probleemide korral kohandame automatka vastavalt võimalustele ümber.

Tekst ja fotod: Marko Kaldur
Kui soovite osaleda avastaEESTI.ee matkadel või reisidel ning näha neid põnevaid paikasid, siis võtke ühendust info@avastaeesti.ee, tutvuge meie teenustega või osalege avastaEESTI.ee üritustel.