22.10 automatk “Ring ümber Soomaa” KAKS VABA KOHTA!

Automatk RING ÜMBER SOOMAA (Marko Kaldur)

22. oktoobril toimub avastaEESTI.ee automatk “Ring ümber Soomaa”.

Kuulsad üleujutused ning viies aastaaeg, lõputud sood ja rabad, ürgsed metsaalad ning lammid ja luhad oma elustikuga muudavad Soomaa Eesti üheks omapärasemaks looduskaitsealaks. Lisaks terviklikule puutumata loodusele on tähelepanuväärne Soomaa kultuuripärand, mis kohalike elanike ekstreemsete elutingimuste tõttu erineb suuresti muust Eestist.


Algusaeg ja -koht: 22. oktoober kell 10:00 Viljandi kandis.
Osavõtutasu: 100.- eurot auto kohta.
Registreerumiseks kirjuta avastaeesti@avastaeesti.ee, saada Facebooki sõnum või helista 5223700.
Registreerunuks loetakse õigeaegselt broneeringutasu 50.- eurot tasunud auto, vastavalt korraldajate poolt saadetud täpsemale infole. Ülejäänud osavõtutasu (50.- eurot) tasutakse üritusel kohapeal sularahas või eelnevalt ülekandega. Soovi korral võib kogu osavõtutasu ka koheselt koos broneeringutasuga tasuda.
Automatka marsruut on läbitav ka sõiduautode ja väikebussidega!
Täpsemad detailid automatka kohta allpool.


Automatk „Ring ümber Soomaa“ viib meid nii tuntud kui tundmatutesse kohtadesse Soomaal.
Imetleme rabaavarusi nii eemalt kui raba pealt. Uudistame üleujutusalasid ning uurime, kuidas kohalikud iga-aastaste uputustega hakkama saavad.
Automatka jooksul jõuame käia nii Lätis kui Sahhalinil, samuti oleme omadega Tipus.
Igaühele avatud küünis vaatame, kas keegi seal heintel öö veetnud. Kontrollime, ega ujuvsaun minema pole ujunud ja saame teada, kes elasid Kaabaka saunas. Sukeldume põrgusse ning peatume Viinahaual. Mõõdame, kui põhjaliku salongipesu iga auto üleujutuste ajal saanud oleks.
Sõltuvalt aastaajast nopime rabaveerelt murakaid, mätastelt jõhvikaid, metsa alt seeni. Kui veab, näeme mõnda metsloomagi – kobraste töö jälgi aga märkame paljudes paikades.
Heidame pilgu soode taastamisele ja üleujutatud heinamaadele. Tutvume matkaonnidega ning valime läbi jalutamiseks mõne omanäolisema matkaraja.
Legendid kummitustest ning virvatuledest on Soomaale omased. Aga kuuleme ka kohalikest kuulsustest ning Soomaalt sirgunud staaridest.


avastaEESTI.ee automatkal on kaasas giid-matkajuht Marko Kaldur, kes külastatavaid sihtkohtasid tutvustab ning neist räägib ja küsimustele vastab. Osalejad satuvad matkal paikadesse, mis tavapärastel marsruutidel teenimatult tähelepanuta jäävad. 

Vaatamisväärsusi vürtsitavad giid-matkajuhi kirjeldused ja lood minevikust tänapäevani, kohalikust elust-olust, ajaloost ning legendidest, vestlused ja arutelud paljudel muudel teemadel.

Teele jääb hulgaliselt huvitavaid kohtasid, põnevaid vaatamisväärsusi, ekstreemseid looduspilte ja palju muud.

Vahepeal jalutame matkaradadel või niisama omapäraste kohtade juurde.

Programmi sisustame selliselt, et ei tuleks liiga pikkasid vahemaid ehk siis iga natukese aja tagant oleks mõni peatuspaik, jalasirutuspaus või väike jalgsimatk.

Automatk kestab läbi terve päeva. Einestamiseks teeme lõuna paiku paarikümneminutilise peatuse või lepime eelnevalt kokku muu toitlustusviisi. Söök-jook on osalejatel endil kaasas.

Automatka marsruut on läbitav sõiduautoga. Pole välistatud, et muutlikud ilmastikuolud, sajud ja metsavedu on mõnes kohas teed raskemini läbipääsetavaks muutnud. Seal teeme operatiivselt otsuse, et kas liikuda edasi või minna ringiga. Autode tahtlikku lõhkumist plaanis ei ole.

Riietuse ning jalanõude valikul tuleb lähtuda hetke ilmast. Veedame aega ka väljas ning jalutame mõne objekti juurde mõnisada meetrit autodest eemale. Mõneski kohas võib juhtuda, et läbitav teerada on märg, libe või porine.

Automatka osalemistasu on 100.- eurot auto kohta, mis katab korralduslikud kulud. Registreerunuks loetakse osaleja (auto), kes on õigeaegselt tasunud broneeringutasu 50.- eurot (või kogu osalustasu) vastavalt korraldajate poolt saadetud täpsemale infole. Ülejäänud osavõtutasu (50.- eurot) tasutakse üritusel kohapeal sularahas või eelnevalt ülekandega.

Automatkale palume registreeruda avastaeesti@avastaeesti.ee või saata sõnum Facebookis või telefonil 5223700.


NB! Automatkal külastatavate vaatamisväärsuste lõplik arv sõltub ilmast, teeoludest jm asjaoludest ning ei pruugi täielikult kattuda eelneva nimistuga. Kohapealsed vaated ja visuaal sõltuvad konkreetse automatkapäeva ilmast ning aasta- ja kellaajast.


NB! Tegu EI OLE avaliku üritusega. Automatka käigus suhtume mõistlikult kõigisse hetkel kehtivatesse piirangutesse ning nõuetesse. Haigusnähtudega või teadliku nakatamisohuga palume mitte ühineda. Iga osaleja vastutab oma tervise ning sellele kaasneva või riskide eest ise. Osalejate vanuse alampiir on 21 aastat (või nooremad koos vastutava täiskasvanuga). Korraldajad jätavad endale õiguse vajadusel automatk ära jätta, toimumisaega või -kohta muuta, registreerunud osalejaid teavitatakse muudatustest ette. Probleemide esinedes on korraldajatel õigus osalejaid automatkalt minema saata. Seadusandlike probleemide korral kohandame automatka vastavalt võimalustele ümber.

Tekst ja fotod: Marko Kaldur
Kui soovite osaleda avastaEESTI.ee matkadel või reisidel ning näha neid põnevaid paikasid, siis võtke ühendust info@avastaeesti.ee, tutvuge meie teenustega või osalege avastaEESTI.ee üritustel.