02.05.2021 automatk “Ring ümber Soomaa” (ÜKS VABA KOHT!)

Automatk RING ÜMBER SOOMAA (Marko Kaldur)

2. mail 2021 toimub avastaEESTI.ee automatk “Ring ümber Soomaa”.

Kuulsad üleujutused ning viies aastaaeg, lõputud sood ja rabad, ürgsed metsaalad ning lammid ja luhad oma elustikuga muudavad Soomaa Eesti üheks omapärasemaks looduskaitsealaks. Lisaks terviklikule puutumata loodusele on tähelepanuväärne Soomaa kultuuripärand, mis kohalike elanike ekstreemsete elutingimuste tõttu erineb suuresti muust Eestist.

* Toimumisaeg: 2. mai 2021 (ajakava allpool).
* Osavõtutasu: 80.- eurot auto kohta (kui 19. aprilliks eelregistreerub vähemalt 4 autot) (täpsem info allpool).
* Registreerumine: osalemiseks kirjuta info@avastaeesti.ee, saada Facebooki sõnum või helista 5223700.
* Registreerunuks loetakse osaleja (auto), kes on õigeaegselt tasunud broneeringutasu 40.- eurot vastavalt korraldajate poolt saadetud täpsemale infole.
* Ülejäänud osavõtutasu (40.- eurot) tasutakse üritusel kohapeal sularahas või ülekandega. Soovi korral võib kogu osavõtutasu ka koos broneeringutasuga tasuda.

Automatk „Ring ümber Soomaa“ viib meid nii tuntud kui tundmatutesse kohtadesse Soomaal.

Imetleme rabaavarusi nii eemalt kui raba pealt. Uudistame üleujutusalasid ning uurime, kuidas kohalikud iga-aastaste uputustega hakkama saavad.
Automatka jooksul jõuame käia nii Lätis kui Sahhalinil, samuti oleme omadega Tipus.
Igaühele avatud küünis vaatame, kas keegi seal heintel öö veetnud. Kontrollime, ega ujuvsaun minema pole ujunud ja saame teada, kes elasid Kaabaka saunas. Sukeldume põrgusse ning peatume Viinahaual. Mõõdame, kui põhjaliku salongipesu iga auto üleujutuste ajal saanud oleks.
Sõltuvalt aastaajast nopime rabaveerelt murakaid, mätastelt jõhvikaid, metsa alt seeni. Kui veab, näeme mõnda metsloomagi – kobraste töö jälgi aga märkame paljudes paikades.
Heidame pilgu soode taastamisele ja üleujutatud heinamaadele. Tutvume matkaonnidega ning valime läbi jalutamiseks mõne omanäolisema matkaraja.
Legendid kummitustest ning virvatuledest on Soomaale omased. Aga kuuleme ka kohalikest kuulsustest ning Soomaalt sirgunud staaridest.  

Vastupidavamatega suundume muistseid taliteid mööda Toonojale, võimalik on päevakavva lisada ka jalutuskäik räätsadel, kanuumatk jõel või tõukekelgutiir jäätunud metsaalustel. Piisava huviliste arvu korral saab õhtul keha ja vaimu turgutada Indiaaniküla püstkojasaunas.

NB! Konkreetne külastatavate objektide ja tegevuste arv sõltub valitud marsruudi ajalisest pikkusest.

* Ajakava:
02.05. (pühapäev): kohtumine kell 10 Soomaa piiril (asukoha täpsustame enne matka). Automatk läbi terve päeva. Einestamine vastavalt ühisele kokkuleppele (kas sõidu ajal näksimine või kiirtoidu kaasa haaramine teele jäävatest kohtadest). Automatka orienteeruv lõpp kell 18.

* Erinevalt mitmesugustest paberkandja ning interneti abil korraldatavatest autoorienteerumistest või Google Mapsiga (naer saalis) ringi reisimisest on avastaEESTI.ee automatkal kaasas giid-matkajuht, kes külastatavaid sihtkohtasid tutvustab ning neist räägib ja küsimustele vastab. Samuti minnakse giidi juhendamisel paikadesse, kuhu tavalised autoorienteerumised või reisijuhid lihtsalt viia ei oska ega suuda.

* Teele jääb hulgaliselt huvitavaid kohtasid, põnevaid vaatamisväärsusi, looduspilte ja palju muud.
Et mitte istmikku täiesti laiaks litsuda, siis vahepeal jalutame ka matkaradadel või niisama omapäraste kohtade juurde.
Programmi sisustame selliselt, et ei tuleks liiga pikkasid ülesõite ehk siis iga natukese aja tagant oleks mõni peatuspaik, jalasirutuspaus või väike jalgsimatk.

* Ühepäevane automatk on kompaktsem versioon tavapärasest mitmepäevasest automatkast, mille käigus külastatakse olulisemaid paiku Soomaal. Marsruudi osas oleme paindlikud – mingi trass on GPS-i juba maha märgitud, ent jooksvalt otsustame, et kuhu veel põigata või kust läbi sõita.

* Igasugune automatkaks vajalik varustus, nagu ka söök-jook jm vajaminevad aksessuaarid tuleb igaühel endal kaasa võtta.

* Planeeritav marsruut on läbitav sõiduautoga, ent pole välistatud, et muutlikud ilmastikuolud ja metsavedu on mõnes kohas teed raskemini läbipääsetavaks muutnud. Seal teeme operatiivselt otsuse, et kas liikuda edasi või minna ringiga. Autode tahtlikku lõhkumist plaanis ei ole.

* Osalejate arvu hoiame mõistlikkuse piires.

* Automatkal “Ring ümber Soomaa” osalemine on 80.- eurot auto kohta, mis katab korralduslikud kulud.
Registreerunuks loetakse osaleja (auto), kes on õigeaegselt tasunud broneeringutasu 40.- eurot vastavalt korraldajate poolt saadetud täpsemale infole.
Ülejäänud osavõtutasu (40.- eurot) tasutakse üritusel kohapeal sularahas või ülekandega. Soovi korral võib kogu osavõtutasu ka koos broneeringutasuga maksta.

* Vabade kohtade korral saavad liituda ka ilma autota osalejad, selleks küsige registreerudes lisainfot.

* Eelnevalt palume registreeruda info@avastaeesti.ee või saata sõnum Facebookis Avasta Eesti lehele või telefonil 5223700.

NB! Tegu EI OLE avaliku üritusega. Automatka käigus suhtume mõistlikult kõigisse hetkel kehtivatesse piirangutesse ning nõuetesse. Haigusnähtudega või teadliku nakatamisohuga palume mitte ühineda. Iga osaleja vastutab oma tervise ning sellele kaasneva või riskide eest ise. Osalejate vanuse alampiir on 21 aastat (või nooremad koos vastutava täiskasvanuga). Korraldajad jätavad endale õiguse vajadusel automatk ära jätta, toimumisaega või -kohta muuta, registreerunud osalejaid teavitatakse muudatustest ette. Probleemide esinedes on korraldajatel õigus osalejaid minema saata. Seadusandlike probleemide korral kohandame automatka vastavalt võimalustele ümber.

Tekst ja fotod: Marko Kaldur
Kui soovite osaleda avastaEESTI.ee matkadel või reisidel ning näha neid põnevaid paikasid, siis võtke ühendust info@avastaeesti.ee, tutvuge meie teenustega või osalege avastaEESTI.ee üritustel.