Kus asuvad jõulupõgenike pagulaslaagrid?

Jõulupõgenike pagulaslaagrid (Marko Kaldur)

Paljude jaoks seonduvad jõulud ohjeldamatu söögiorgiaga, lakkamatute imalate aisakellalauludega, kommertspühadega suurlinnades, kohustuslike salmiridadega kingisaamiseks ning sunnitud small-talkidega seltskondades, keda parema meelega välditaks.

Sedasi on aasta-aastalt suurenenud inimeste hulk, kes kogu selle jõuludeks nimetatava mittejõululiku tralli ja traalivaali eest põgenevad eemale tsivilisatsioonist, elusate kuuskede ning tõelise rahutunde rüppe.
Neid üritusi nimetatakse jõulupõgenike pagulaslaagriteks ja ka käesoleval aastal viibivad tuhanded eestlased taolistel üritustel.

Osad kaovad lihtsalt kuskile maamajja nädalapäevadeks, vaid enda ja oma mõtete seltsi. Paljud rendivad mõne puhkerajatise, kus sarnase jõulusuhtumisega sõprade-tuttavate seltsis aega veeta.
Hulk looduslähedasema suhtumisega ning karmidele oludele vastupidavamaid inimesi suunduvad igaüheõigusega metsaonnidesse, mis tavaliselt tsivilisatsioonist, jõulumöllust kaugel eemal.

Selliste onnide mõte on, et sinna võib igaüks minna, vähimatki tasu maksmata ning jääda samasse ka öömajale. Reeglites on küll kirjas, et taolises onnis ei tohi üle ööpäeva viibida, ent seda eluvõõraste RMK kontoriametnike poolt paika pandud nõuet ei maksa väga tähele panna.

Taolise igaüheõigusega metsaonni peamine põhimõte on, et igaühte oodatakse sellesse kohta, igaüks võib sinna sisse astuda ja öömajale jääda ning kedagi ei tohi sealt minema peletada.

Ehk siis – kui oled esimene kohalejõudja ning saabuvad tundmatud matkasellid, siis võta nad vastu ja ära aja neid minema. Kui jõuad aga hiljem ning võõrad ees, siis arvesta, et nad peavad ka sinu seltskonna vastu võtma.

Onnid ise on askeetlikud, tihti suisa ilma küttekehata – ent see lisab ettevõtmisele veelgi vürtsi ja ekstreemsust. Tunne umbes nagu Ukraina põgenikelaagris karmi talveilma käes viibides.

Olgugi, et eestlased on tihtipeale võõristava või pelgliku iseloomuga, siis just taolistes metsaonnides võivad kohtuda väga eripalgelised seltskonnad, tekkida uued sõprused ja ühismatkaplaanid ning avatud meeltega inimesed kohtavad paljusid teisi huvitavaid persoone.

Jõulude paiku on sedasi võimalik leida neis jõulupõgenike pagulaslaagrites teisi endasuguseid, kellele kommertsjõulud vastumeelseks muutunud ning looduslähedane eluviis hinges. Rääkimata suminast mõnusas seltskonnas ja võimalikest uutest ühistest ettevõtmistest-matkadest tulevikus.
Üle Eesti leidub kümneid taolisi metsaonne ja laagripaikasid, kus jõulude ajal huvitavate ning meeldejäävate seltskondadega kohtuda on võimalik.

Kui soovite osaleda avastaEESTI.ee matkadel, siis võtke ühendust info@avastaeesti.ee

Tekst ja fotod: Marko Kaldur

“Aasta ringi Eestis ringi”
Õhtuleht

Tekst ja fotod: Marko Kaldur
Kui soovite osaleda avastaEESTI.ee matkadel või reisidel ning näha neid põnevaid paikasid, siis võtke ühendust info@avastaeesti.ee, tutvuge meie teenustega või osalege avastaEESTI.ee üritustel.