27-28.05 automatk Põhja-Lätis ÜKS VABA KOHT!

Automatk Põhja- ja Ida-Läti (giid-matkajuht Marko Kaldur)

27-28. mailil toimub avastaEESTI.ee automatk „Põhja-Läti”.

Põhja-Läti automatkaga jätkame seikluslikke avastusretki Läti aladel ning külastame sealseid põnevaid ning kauneid vaatamisväärsusi.


Algusaeg ja -koht: 27. mail kell 10 Pärnumaal. Täpne stardikoht jagatakse osalejatele.
Osavõtutasu: 180.- eurot auto kohta (kui eelregistreerub vähemalt 3 autot).
Registreerumiseks kirjuta avastaeesti@avastaeesti.ee, saada Facebooki sõnum või helista 5223700.
Registreerunuks loetakse õigeaegselt broneeringutasu 90.- eurot tasunud auto, vastavalt korraldajate poolt saadetud täpsemale infole. Ülejäänud osavõtutasu (90.- eurot) tasutakse üritusel kohapeal sularahas või eelnevalt ülekandega. Soovi korral võib kogu osavõtutasu ka koheselt koos broneeringutasuga tasuda.
Automatka marsruut on läbitav ka sõiduautode ja väikebussidega!
Täpsemad detailid automatka kohta allpool.


Põhja-Läti automatka käigus liigume mööda kunagise Liivamaa ning praeguse Vidzeme alasid, kus külastame sealseid huvitavaid ja põnevamaid paikasid.
Avastusretkele kohaselt on koostatud marsruut, mida mööda liikuda, ent kui teele satub mõni omanäoline või huvi pakkuv koht, siis peatume ka neis paigus ning üheskoos otsime ka uusi vaatamisväärsusi. Seiklusi ja uusi vaateid ning kogemusi jagub kõigile.

Meie teele jääb arvukalt liivakivipaljandeid, mille seas on nii pikimad, kõrgeimad kui haruldasemad, nii jõgede kui teiste veekogude kallastel. Laskume suurimatesse koobastesse ja pimedatesse käikudesse. Kõnnime mitmetel matkaradadel. Jalutame ajaloolistes vanalinnades. Uudistame omanäolist nõukogude pärandit – seda, mis veel Lätis alles jäänud. Külastame asulakohtasid, linnuseid ja kindlusi alates ürgajast läbi muinasaja ja keskaja kuni tänapäevani. Siseneme müstilistele ning nõiduslikele territooriumidele. Imetleme kauneid mõisakomplekse. Kiigume gondliga kõrgustes ja õõtsume rippsildadel kärestikuliste jõgede kohal. Näeme nii romantilist mägiküla kui stalinistlikku arhitektuuriansamblit. Veidi saame osa ka sõjaajaloost, metsavendlusest ning Eesti Vabadussõja märgilisematest paikadest. Loomulikult näeme nii sõidu ajal kui peatuste jooksul kohalikku elu-olu ja panustame omaltki poolt Läti kaubandusvõrku.
NB! Lõplik marsruut ja külastatavad kohad sõltuvad ilmastikust ning hooajalisusest, eelnevalt on välja toodud peamised planeeritud külastatavad vaatamisväärsused. Mitmes kohas on sissepääsutasu või piletid, mistõttu tasub kaasa võtta veidi sularaha.

Vaata ka videot varasematel automatkadel Põhja-Lätis külastatud paikadest, millest paljud sellelgi automatkal meie teele jäävad:

NB! Videos kajastuvad varasematel automatkadel ja reisidel külastatud paigad Põhja-Lätis. Toimuval automatkal ei pruugi kõik neist paikadest marsruudile jääda.

Lisaks mõned pildilised ülevaated viimatistest Läti automatkadest ja avastusretkedest:
Põhja-Läti põnevad paigad
Liivimaa põhjaosas automatkamas
Kanuuga Salatsi jõel


avastaEESTI.ee automatkal on kaasas giid-matkajuht Marko Kaldur, kes külastatavaid sihtkohtasid lühidalt tutvustab. Osalejad satuvad matkal ka paikadesse, mis tavapärastel marsruutidel teenimatult tähelepanuta jäävad. 

Vaatamisväärsusi vürtsitavad giid-matkajuhi kirjeldused ja lood minevikust tänapäevani, kohalikust elust-olust, ajaloost ning legendidest, vestlused ja arutelud paljudel muudel teemadel.

Teele jääb hulgaliselt huvitavaid kohtasid, põnevaid vaatamisväärsusi, erilisi looduspilte ja palju muud.

Vahepeal jalutame matkaradadel või niisama omapäraste kohtade juurde.

Programmi sisustame selliselt, et võimaluse korral ei tuleks liiga pikkasid vahemaid järjest sõita ehk siis iga natukese aja tagant oleks mõni peatuspaik, jalasirutuspaus või väike jalgsimatk.

Automatk kestab läbi terve päeva. Einestamiseks teeme lõuna paiku paarikümneminutilise peatuse või lepime eelnevalt kokku muu toitlustusviisi. Söök-jook on osalejatel endil kaasas.

Automatka marsruut on läbitav sõiduautoga. Pole välistatud, et muutlikud ilmastikuolud, sajud ja metsavedu on mõnes kohas teed raskemini läbipääsetavaks muutnud. Seal teeme operatiivselt otsuse, et kas liikuda edasi või minna ringiga. Autode tahtlikku lõhkumist plaanis ei ole.

Ööbimiskohtade ja -võimaluste osas lepime osalejatega kokku eraldi, et kas teeme telklaagri, otsime ühise majutuskoha või valib igaüks endale meelepärase viisi.
Ööbimiskulud ei kuulu automatka osalustasu sisse.

Riietuse ning jalanõude valikul tuleb lähtuda hetke ilmast. Veedame aega ka väljas ning jalutame mõne objekti juurde mõnisada meetrit või rohkemgi autodest eemale (nt matkaradadel jm). Mõneski kohas võib juhtuda, et läbitav teerada on märg, libe või porine.

Kõigil osalejatel palume kaasa võtta isikut tõendavad dokumendid ning kontrollida autodokumentide jms kehtimist!

Palume kaasa varuda ka sularaha, millega tasuda muuseumide vm atraktsioonide piletite/sissepääsu eest. Igal pool pole kaardimaksed võimalikud.
Tasuliste atraktsioonide piletiraha/sissepääsutasu ei kuulu automatka osavõtutasu sisse.
Tasuliste atraktsioonide ja vaatamisväärsuste külastamine on osalejatele vabatahtlik.

Automatka osalemistasu on 180.- eurot auto kohta, mis katab korralduslikud kulud. Registreerunuks loetakse osaleja (auto), kes on õigeaegselt tasunud broneeringutasu 90.- eurot (või kogu osalustasu) vastavalt korraldajate poolt saadetud täpsemale infole. Ülejäänud osavõtutasu (90.- eurot) tasutakse üritusel kohapeal sularahas või eelnevalt ülekandega.

Automatkale palume registreeruda avastaeesti@avastaeesti.ee või saata sõnum Facebookis või telefonil 5223700.


NB! Tegu EI OLE avaliku üritusega. Automatka käigus suhtume mõistlikult kõigisse hetkel kehtivatesse piirangutesse ning nõuetesse. Haigusnähtudega või teadliku nakatamisohuga palume mitte ühineda. Iga osaleja vastutab oma tervise ning sellele kaasneva või riskide eest ise. Osalejate vanuse alampiir on 21 aastat (või nooremad koos vastutava täiskasvanuga). Korraldajad jätavad endale õiguse vajadusel automatk ära jätta, toimumisaega või -kohta muuta, registreerunud osalejaid teavitatakse muudatustest ette. Probleemide esinedes on korraldajatel õigus osalejaid automatkalt minema saata. Seadusandlike probleemide korral kohandame automatka vastavalt võimalustele ümber.

Tekst ja fotod: Marko Kaldur
Kui soovite osaleda avastaEESTI.ee matkadel või reisidel ning näha neid põnevaid paikasid, siis võtke ühendust info@avastaeesti.ee, tutvuge meie teenustega või osalege avastaEESTI.ee üritustel.