Rohelised rööpad: matk Siniallikult Viljandisse

Rohelised Rööpad Sinialliku-Viljandi (Marko Kaldur)

Rohelised rööpad on Eesti-Läti ühisalgatus, et taaselustada liikumine kunagiste kitsarööpmeliste raudteede trassidel.
Kui varasemalt sai Lätis neid trasse avastatud, siis nüüd saabus kord Eestis sama teha.

Esimeseks katselõiguks valisime Sinialliku-Viljandi lõigu, mis on sobiv nii jalgsi- kui rattamatkaks.
Sinialliku poolt startides oli ümbritsev loodus mitmekesine ning mõnus, tavalist raudteetammi sellisena ette ei kujutaks. Omal ajal tsuhh-tsuhh kulgenud reisijatel võis vaguniaknast avanev vaade sel lõigul päris kena olla. Eriti kuna jäi aega ka vaatepilti süvenemiseks, erinevalt tänapäeva kiiretest rongidest (näiteks Viljandi-Tallinn sõit kestis toona 9 tundi).

Mingil hetkel aga keeras ümbrus üsna võsaks kätte ära ning otse raudteetammi kõrvale tundus rajamisel olevat mingi kinnisvaraarendus. Muda ja tõstetud maapinda jagus kõvasti, hullema stsenaariumi korral võidakse see teelõik tulevikus suisa eravalduseks kuulutada ning sealt läbikäik sulgeda.
(Täpsustus 21.12.2019. Postituse avaldamise järel võeti Avasta Eesti toimetusega ühendust Viljandi vallavalitsusest ning hajutati matkarajaga seotud kahtlusi. Matkaraja Viljandi poolses otsas oleva mudase platsi näol on tegu Viljandi linna maaga, kuhu ladustatakse hetkel Viljandi linnas ehitustelt ja teetöödelt üle jäänud pinnast. Ehk siis praegusel ajal matkaraja läbikäigu sulgemise ohtu pole ning rada on matkajatele vaba kasutada ja omavalitsused hoolitsevad jätkuvalt raja hooldamise eest. Seega on Rohelistele Rööbastele edaspidigi oodatud kõik matkajad, jalutajad, jalgratturid kui lumiste ilmade korral suusatajad.)

Rääkides aga matkateekonnast endast, siis Sinialliku poolne lõik on meeldiv ning seal matkame teinekordki. Viljandi poole jääv osa pigem võsastunud tühermaad meenutab, üksikute kenamate vaadetega. Loodetavasti suve poole vaatepilt rohelisem ja värvilisem on.
Kuidas aga ülejäänud Rohelised rööpad välja näevad, sellest pikemalt juba kevadel.

Kui soovite osaleda avastaEESTI.ee matkadel, siis võtke ühendust info@avastaeesti.ee

Tekst ja fotod: Marko Kaldur

Tekst ja fotod: Marko Kaldur
Kui soovite osaleda avastaEESTI.ee matkadel või reisidel ning näha neid põnevaid paikasid, siis võtke ühendust info@avastaeesti.ee, tutvuge meie teenustega või osalege avastaEESTI.ee üritustel.