Rabamatk bandiitide radadel

Jalgsimatk jõulupõgenikele (Marko Kaldur)

Pakaselistel talvepäevadel matkame Ida-Virumaal Alutaguse põlismetsade ja rabade rüpes, mööda Eestis ainulaadseid sisemaiseid luiteid ehk kriivasid.

Veebruaris stardime kahepäevasele (väliööbimisega) jalgsimatkale Agusalu soostikule.
Meid ootavad ees erinevad maastikutüübid: nii rabaavarused kui põlismetsad, soosaared ning laukajärved. Loodusradasid mööda kulgeme kriivalt kriivale, vahepeal rabalõike ületades.
Sumpame lummetuisanud metsateedel ja ragistame võpsikus.
Tsivilisatsiooni jälgi näeme hüljatud talukohtadel, inimhingede asemel kohtame pigem metsloomi ning -linde.
Üritame leida bandiitide peidupaikasid, metsavennapunkreid ja sõjaaegseid kindlusrajatisi, samuti alla kukkunud lennukite riismeid ning muid militaarobjekte.
Küllap trehvame matka käigus luiteharjadel metsloomade ööbimispaikadelegi, rääkimata ulukite tegutsemisjälgedest. Meie ööbime samuti metsiku looduse rüpes.
Oma laagri paneme üles mõnele rabasaarele või kuivemale kõrgendikule, kus mõnusam öö mööda saata. Kes teab – äkki uinutab meid huntide ulg või sokkude mörin mõnelt naabersaarekeselt…  

* Toimumisaeg: veebruar 2022.
* Osavõtutasu: 60.- eurot osaleja kohta (kui eelregistreerub vähemalt 5 osalejat).
* Räätsade rendi soovijaile lisandub eraldi tasu (10-15 eurot päev).
* Matkagrupi suuruseks on kuni 10 inimest.
* Registreerumine: osalemiseks kirjuta info@avastaeesti.ee, saada Facebooki sõnum või helista 5223700.
* Registreerunuks loetakse osaleja, kes on õigeaegselt tasunud osalemise broneeringutasu eurot vastavalt korraldajate poolt saadetud täpsemale infole.

Mida tasub matka puhul tähele panna?
– Kahepäevase matkateekonna pikkuseks on kokku 25-30 km. Lõplik pikkus sõltub teele jäävatest takistustest ning ühistest otsustest (nt otseteede kasutamise osas).
– Päevateekonnad jaotuvad esialgse plaani kohaselt ca 15 km esimesel päeval ning ca 10 km teisel päeval.
– Matk on mõõduka raskusastmega ehk läbitav enamikele keskmises füüsilises vormis olevatele inimestele.
– Osalejatelt eeldame elementaarseid põhiteadmisi matkamisest, varustusest ning looduses ööbimisest.
Pole olemas halba ilma ega kehva varustust, peamine on tahe matkata!
Kõik küsimused varustuse ja vastupidamise osas on oodatud – kui kõhkled, siis küsi täpsemalt!
– Kõik osalejad on täiskasvanud ja otsustusvõimelised, alaealised peavad olema koos vastutava täiskasvanuga.
– Maastikutüübid on muutlikud, samuti on raske prognoosida raba jäätumise ulatust. Seetõttu matkajalanõud peavad olema vettpidavad ja kõrged, soovitatavalt (voodriga) kummikud.
– Räätsad on kindlasti abiks. Kel endal pole või rentimisvõimalust ei leia, sellele üritame rentida sobivad räätsad.
– Oma varustuse (söök-jook, ööbimisvahendid, vahetusriided, nõud jms) tassib seljas iga osaleja iseseisvalt. Või leiab šerpa (lisandub šerpa osavõtutasu).
– Varustuse kandmisel saab ka koostööd teha, et nt igaüks ei peaks personaalset priimust kaasa vedama vaid oleks mitme peale üks. Ilmselt jagatakse osalejate vahel ka mõned üldised varustuselemendid „grupi hüvanguks“. Need detailid paneme paika pärast lõplikku osalejate arvu selgumist.
– Ööbime vabas looduses, otsides selleks koha kriivade/luidete piirkonnas „kuival maal“. Endale sobivaima lahenduse valib iga osaleja ise, olgu see siis (ripp)telk, mättal magamine või midagi muud.
– Liikumise ajal (mõlemal päeval) pikemaid söögipeatusi me ei tee. Paki soe jook ja turgutav suupiste matkakotti kergesti kättesaadavasse kohta.
– Soovitame hommiku- ning õhtusöökideks soetada moodsad kiirtoidupakid, mille valmistamine on lihtne ning vähe aega nõudev. Vajaliku sooja vee keedame ühiselt.
– Oleme kaasmatkaliste suhtes nii mõistvad kui toetavad – kedagi maha ei jäta, tempo üle ei virise, tülli ei lähe ning võimalikud probleemid üritame lahendada juba eos.
Kuna matk viib piirkondadesse, kus pole ei asustust ega ka sidepidamisvõimalusi, siis igasugune riskantne tegevus pole tervitatud.
– Matkajuhile jääb kõigi matkal esineda võivate olukordade puhul viimane sõna ning otsustamisõigus.
Kui mõni osaleja otsustab nt eralduda ja iseseisvalt matka jätkata, siis arutatakse see olukord (ja kõik muud võimalikud probleemsed situatsioonid) grupiga läbi ning grupi liikmed on vajadusel toimunu tunnistajateks.

NB! Tegu on MUGAVUSMATKAGA!
See tähendab, et:
– Kehvade ilmaprognooside (nt lörts, vihm või muu ebameeldiv) korral lükkub matk edasi.
Me ei lähe ennast piinama, mistõttu läbi ligunemine ning sedasi külmunult ööbima jäämine pole plaanis.
– Tempo on rahulik. Liikumiskiiruse valime grupiliikmete võimekuse järgi.
Roomama loomulikult ei hakka, aga maratoni jooksma samuti mitte. Eesmärk on läbida planeeritud päevateekonnad mõnusas ning looduse nautimist lubavas tempos.  
– Marsruudi läbimisel valime pigem kergema kui keerulise maastiku. See kõik aga ei tähenda, et raskusi ette tulla ei või.
Lahendame olukorrad jooksvalt, üleliigseid riske ei võta, aga liiga lihtsaks retke ka ei muuda.

Ajakava.
Matkapäeva hommikul (ca kell 11) kohtume Kuremäel.
Täpsed kellaajad/kohad täpsustame kui osalejad selgunud.
Ühistranspordiga tulijad võtame auto peale Jõhvis (NB! Autokohtade arv on piiratud!) ca kell 10:30.
Suundume matka alguspunkti, kus varustus autodelt maha laaditakse.
Vastavalt autode arvule viiakse enamik sõiduvahenditest matka lõpp-punkti ning juhid sõidavad ühiselt tagasi algpunkti. Teised senikaua ootavad (ja valmistavad nt hilishommikuse kohvi vms).
Jalgsimatk kestab hämaruse saabumiseni, misjärel asume sobivat ööbimiskohta/laagriplatsi otsima.
Järgneb sumin laagriplatsil laterna ümber, õhtusöök jne. Öörahu.
Teise matkapäeva hommikul stardime vastavalt eelmisel õhtul kokku lepitud kellaajale.
Jalgsimatk kestab nii kaua kui kestab, suuremate takistuste mitteesinemise korral jõuame enne hämarat autodeni.
Osalejad pakitakse autodesse, misjärel sõidame tagasi matka algpunkti kust võetakse ka mahajäänud sõiduvahend(id) ning toimub poolpidulik matka kokkuvõtmine. Laialiminek.

NB! Tegu EI OLE avaliku üritusega. Matka käigus suhtume mõistlikult kõigisse hetkel kehtivatesse piirangutesse ning nõuetesse. Haigusnähtudega või teadliku nakatamisohuga palume mitte ühineda. Iga osaleja vastutab oma tervise ning sellele kaasneva või riskide eest ise. Osalejate vanuse alampiir on 21 aastat (või nooremad koos vastutava täiskasvanuga). Korraldajad jätavad endale õiguse vajadusel matk ära jätta, toimumisaega või -kohta muuta, registreerunud osalejaid teavitatakse muudatustest ette. Probleemide esinedes on korraldajatel õigus osalejaid minema saata. Seadusandlike probleemide korral kohandame matka vastavalt võimalustele ümber.

Tekst ja fotod: Marko Kaldur
Kui soovite osaleda avastaEESTI.ee matkadel või reisidel ning näha neid põnevaid paikasid, siis võtke ühendust info@avastaeesti.ee, tutvuge meie teenustega või osalege avastaEESTI.ee üritustel.