27.03.2022 automatk “Šokeeriv Ida-Virumaa: idaagressori jälgedes” ERISÕIT!

Automatk Šokeeriv Ida-Virumaa: idaagressori jälgedes (Marko Kaldur)

27. märtsil toimub automatk „Šokeeriv Ida-Virumaa: idaagressori jälgedes“.

Käimasoleva sõja taustal tasub meenutada, et Eestimaalgi on palju jälgi ida poolt rünnanud agressorist. Automatkal suundume Ida-Virumaa paikadesse, mis on seotud idast aastasadade jooksul lähtunud rünnakutega.

* Algusaeg ja -koht: pühapäev 27. märts 2022 kell 10 Jõhvis või Kohtla-Järvel.
* Osavõtutasu: 100.- eurot auto kohta (kui 21. märtsiks eelregistreerub vähemalt 3 autot).
* Registreerumiseks kirjuta avastaeesti@avastaeesti.ee, saada Facebooki sõnum või helista 5223700.
* Registreerunuks loetakse õigeaegselt broneeringutasu 50.- eurot tasunud auto, vastavalt korraldajate poolt saadetud täpsemale infole.
Ülejäänud osavõtutasu (50.- eurot) tasutakse üritusel kohapeal sularahas või eelnevalt ülekandega. Soovi korral võib kogu osavõtutasu ka koheselt koos broneeringutasuga tasuda.
* Automatka marsruut on läbitav ka sõiduautode ja väikebussidega!
* Täpsemad detailid automatka kohta allpool.

Automatk „Šokeeriv Ida-Virumaa: idaagressori jälgedes“ viib meid kohtadesse, mis on rohkem või vähem idast pärineva agressiooniga kokku puutunud ning kus on sellest ka nähtavaid jälgi maha jäänud.
Okupantide tank ja ründevalmis suurtükk, pronksist Aljošad ning Aljonad, Georgi lindid ja punalipud, viisnurkadega memoriaalid ning vene värvides monumendid, kuuliauke täis hauaplaadid ja rüüstatud kalmistud, punasõduri nelkidemeres kalm ning kolossaalsed ühishauad.
Muinasajast kuni tänapäevani on Ida-Virumaad laastanud ja rüüstanud idast tulnud või ida poolt mõjutatud hordid. Automatkal näeme ajaloolisi rajatisi, mälestusmärke, kindlustusi ning lahingupaikasid. Mälestisi on nii muinas- kui keskajast, Põhjasõjast, tsaariajast, Vabadussõjast, maailmasõdadest, aga ka sõdadele järgnenud okupatsiooniperioodist. Üllatuslikult palju leidub värskeid agressioonimärke taasiseseisvumisajast ja tänapäevastki.
Viibime verise, sünge ja kurva minevikuga kohtades, aga kuuleme samuti musta huumoriga vürtsitatud kirjeldusi agressori ebaõnnest või rumalusest. Juttu tuleb Putini minevikust ning tema tihedatest seostest Eestiga.
Näeme, kus kohtuvad rohelised mehikesed, saame infot viienda kolonni tegevuse kohta. Nende valge-sini-punalippe ning verevärvi plagusid ja platnoi-triibulisi Georgi linte jääb silma arvukalt.
Korduvalt heidame pilgu üle idapiiri, et oma silmaga näha päikesetõusu varjus hiilivaid ohtusid.

* Automatk kestab läbi terve päeva, orienteeruvalt 8 tundi. Einestamiseks teeme lõuna paiku paarikümneminutilise peatuse. Söök-jook on osalejatel endil kaasas.

* Automatka marsruut on läbitav sõiduautoga. Pole välistatud, et muutlikud ilmastikuolud, sajud ja metsavedu on mõnes kohas teed raskemini läbipääsetavaks muutnud. Seal teeme operatiivselt otsuse, et kas liikuda edasi või minna ringiga. Autode tahtlikku lõhkumist plaanis ei ole.

* Riietuse ning jalanõude valikul tuleb lähtuda hetke ilmast. Veedame aega ka väljas ning jalutame mõne objekti juurde mõnisada meetrit autodest eemale. Mõneski kohas võib juhtuda, et läbitav teerada on märg või porine.

* Erinevalt mitmesugustest paberkandja ning interneti abil korraldatavatest autoorienteerumistest või Google Mapsiga (naer saalis) ringi reisimisest on avastaEESTI.ee automatkal kaasas giid-matkajuht, kes külastatavaid sihtkohtasid tutvustab ning neist räägib ja küsimustele vastab. Samuti minnakse giidi juhendamisel paikadesse, kuhu tavalised autoorienteerumised või reisijuhid lihtsalt viia ei oska ega suuda.
Vaatamisväärsusi vürtsitavad giid-matkajuhi kirjeldused ja lood minevikust tänapäevani, kohalikust elust-olust, ajaloost ning legendidest, vestlused ja arutelud paljudel muudel teemadel.

* Automatka osalemistasu on 100.- eurot auto kohta, mis katab korralduslikud kulud. Registreerunuks loetakse osaleja (auto), kes on õigeaegselt tasunud broneeringutasu 50.- eurot (või kogu osalustasu) vastavalt korraldajate poolt saadetud täpsemale infole. Ülejäänud osavõtutasu (50.- eurot) tasutakse üritusel kohapeal sularahas või eelnevalt ülekandega.

* Automatkale palume registreeruda avastaeesti@avastaeesti.ee või saata sõnum Facebookis Avasta Eesti lehele või telefonil 5223700.

NB! Tegu EI OLE avaliku üritusega. Automatka käigus suhtume mõistlikult kõigisse hetkel kehtivatesse piirangutesse ning nõuetesse. Haigusnähtudega või teadliku nakatamisohuga palume mitte ühineda. Iga osaleja vastutab oma tervise ning sellele kaasneva või riskide eest ise. Osalejate vanuse alampiir on 21 aastat (või nooremad koos vastutava täiskasvanuga). Korraldajad jätavad endale õiguse vajadusel automatk ära jätta, toimumisaega või -kohta muuta, registreerunud osalejaid teavitatakse muudatustest ette. Probleemide esinedes on korraldajatel õigus osalejaid automatkalt minema saata. Seadusandlike probleemide korral kohandame automatka vastavalt võimalustele ümber.

Tekst ja fotod: Marko Kaldur
Kui soovite osaleda avastaEESTI.ee matkadel või reisidel ning näha neid põnevaid paikasid, siis võtke ühendust info@avastaeesti.ee, tutvuge meie teenustega või osalege avastaEESTI.ee üritustel.