14.04 automatk “Põhja-Läti ja Liivimaa piiriäärsed paigad” ÜKS VABA KOHT!

Põhja-Läti ja Liivimaa (giid-matkajuht Marko Kaldur)

14. aprillil toimub avastaEESTI.ee automatk “Põhja-Läti ja Liivimaa piiriäärsed paigad” meie naaberriigi piirialadel.

Põhja-Läti automatkaga jätkame seikluslikke retkesid Läti aladel ning külastame sealseid põnevaid ning kauneid vaatamisväärsusi.

Põhja-Läti automatkal külastame piirilähedasi kohtasid, mida tihti ei teata-tunta, aga ka paikasid, mis veidi rohkem külastatavad. Meie rännuteele jäävad võimsad liivakivipaljandid ning sügavad koopad, majesteetlikud mõisad ja ajaloolised linnused. Kõigume maa ja taeva vahel ning näeme kaja kallast. Nõukaaegsetelt objektidelt liigume pronksiaja mälestistele. Kuuleme seniteadmata fakte Vabadussõja kohta, samuti legende ja lugusid keskajast tänapäevani. Poeme maa alla ning tõuseme kõrgustesse, matkame metsikutel radadel ja kultuuriloolistes paikades.


Algusaeg ja -koht: 14. aprill kell 10:00 lõunapiiril (täpne stardikoht täpsustamisel).
Osavõtutasu: 100.- eurot auto kohta (kui 7. aprilliks eelregistreerub vähemalt 4 autot).
Registreerumiseks kirjuta avastaeesti@avastaeesti.ee, saada Facebooki sõnum või helista/SMS-i 5223700.
Registreerunuks loetakse õigeaegselt broneeringutasu 50.- eurot tasunud auto, vastavalt korraldajate poolt saadetud täpsemale infole. Ülejäänud osavõtutasu (50.- eurot) tasutakse üritusel kohapeal sularahas või eelnevalt ülekandega. Soovi korral võib kogu osavõtutasu ka koheselt koos broneeringutasuga tasuda.
Automatka marsruut on läbitav ka sõiduautode ja väikebussidega!
Täpsemad detailid automatka kohta allpool.


Põhja-Läti automatka käigus liigume mööda kunagise Liivamaa ning praeguse Vidzeme alasid, kus külastame sealseid huvitavaid ja põnevamaid paikasid.
Avastusretkele kohaselt meil marsruut, mida mööda liikuda, ent kui teele satub mõni omanäoline või huvi pakkuv koht, siis peatume ka neis paigus ning üheskoos otsime ka uusi vaatamisväärsusi. Seiklusi ja uusi vaateid ning kogemusi jagub kõigile.
Meie teele jääb arvukalt liivakivipaljandeid, mille seas on nii pikimad, kõrgeimad kui haruldasemad, nii jõgede kui teiste veekogude kallastel. Laskume suurimatesse koobastesse ja pimedatesse käikudesse, maa-aluste järvede kallastele ning inimeste elupaigaks olnud urgudesse. Kõnnime mitmetel matkaradadel. Jalutame ajaloolistes vanalinnades. Uudistame omanäolist nõukogude pärandit – seda, mis veel Lätis alles jäänud. Külastame asulakohtasid, linnuseid ja kindluseid alates ürgajast läbi muinasaja, pronksiaja ja keskaja kuni tänapäevani. Siseneme müstilistele ning nõiduslikele territooriumidele. Imetleme kauneid mõisakomplekse. Kiigume gondliga kõrgustes ja õõtsume rippsildadel kärestikuliste jõgede kohal. Näeme nii romantilist mägiküla kui stalinistlikku arhitektuuriansamblit. Veidi saame osa ka sõjaajaloost, metsavendlusest ning Eesti Vabadussõja märgilisematest paikadest. Loomulikult näeme nii sõidu ajal kui peatuste jooksul kohalikku elu-olu ja panustame omaltki poolt Läti kaubandusvõrku.
NB! Lõplik marsruut ja külastatavad kohad sõltuvad ilmastikust ning hooajalisusest, eelnevalt on välja toodud peamised planeeritud külastatavad vaatamisväärsused. Mitmes kohas on sissepääsutasu või piletid, mistõttu tasub kaasa võtta veidi sularaha.

Lisaks mõned pildilised ülevaated mõnest Läti automatkast ja avastusretkest:
Põhja-Läti põnevad paigad
Liivimaa põhjaosas automatkamas
Kanuuga Salatsi jõel

Vaata ka videot varasematel automatkadel Põhja-Lätis külastatud paikadest, millest paljud sellelgi automatkal meie teele jäävad:

NB! Videos kajastuvad varasematel automatkadel ja reisidel külastatud paigad Põhja-Lätis. Toimuval automatkal ei pruugi kõik neist paikadest marsruudile jääda.

avastaEESTI.ee automatkal on kaasas giid-matkajuht Marko Kaldur, kes külastatavaid sihtkohtasid tutvustab ning neist räägib ja küsimustele vastab.

Meie marsruudid on unikaalsed ning erilised, sest lisaks piirkonna populaarsetele vaatamisväärsustele tutvustame ja näitame neidki huvitavaid kohtasid, kuhu tavalised turismireisid-marsruudid ei vii ning mida tihtipeale kohalikudki ei tea. Oleme valinud ka vähemteatud paikade hulgast välja põnevamad, kaunimad ja erakordsemad, et meie reisid oleks teistest omanäolisemad ning kaasakiskuvamad. Osalejad satuvad kohtadesse, mis tavapärastel marsruutidel teenimatult tähelepanuta jäävad. 

Vaatamisväärsusi vürtsitavad giid-matkajuhi kirjeldused ja lood minevikust tänapäevani, kohalikust elust-olust, ajaloost ning legendidest, vestlused ja arutelud paljudel muudel teemadel.

Teele jääb hulgaliselt huvitavaid kohtasid, põnevaid vaatamisväärsusi, ekstreemseid looduspilte ja palju muud.

Vahepeal jalutame matkaradadel või niisama omapäraste kohtade juurde.

Programmi sisustame selliselt, et ei tuleks sõita liiga pikkasid vahemaid ehk siis iga natukese aja tagant oleks mõni peatuspaik, jalasirutuspaus või väike jalgsimatk.

Automatk kestab läbi terve päeva. Einestamine toimub osalejatel “käigu pealt”, spetsiaalset söögipeatust planeeritud ei ole. Eelnevalt eraldi kokku leppides saame teha lõuna paiku paarikümneminutilise peatuse või lepime eelnevalt kokku muu toitlustusviisi. Söök-jook on osalejatel endil kaasas.

Automatka marsruut on läbitav sõiduautoga. Pole välistatud, et muutlikud ilmastikuolud, sajud ja metsavedu on mõnes kohas teed raskemini läbipääsetavaks muutnud. Seal teeme operatiivselt otsuse, et kas liikuda edasi või minna ringiga. Autode tahtlikku lõhkumist plaanis ei ole.

Riietuse ning jalanõude valikul tuleb lähtuda hetke ilmast. Veedame aega ka väljas ning jalutame mõne objekti juurde mõnisada meetrit (või rohkem) autodest eemale. Mõneski kohas võib juhtuda, et läbitav teerada on märg, libe või porine.


Automatka osalemistasu on 100.- eurot auto kohta, mis katab korralduslikud kulud. Registreerunuks loetakse osaleja (auto), kes on õigeaegselt tasunud broneeringutasu 50.- eurot (või koheselt kogu osalustasu) vastavalt korraldajate poolt saadetud täpsemale infole. Ülejäänud osavõtutasu (50.- eurot) tasutakse üritusel kohapeal sularahas või eelnevalt ülekandega.

Täpsem info ja registreerumine automatkale: e-postiga avastaeesti@avastaeesti.ee, kirjutades sõnumi Facebookis või helistades/SMS-iga 5223700.


NB! Automatkal külastatavate vaatamisväärsuste lõplik valik sõltub ilmast, teeoludest, olukorrast riigis jm asjaoludest ning ei pruugi täielikult kattuda eelneva nimistuga. Kohapealsed vaated ja visuaal sõltuvad iga konkreetse automatkapäeva ilmast ning aasta- ja kellaajast. Korraldajad ei vastuta neist sõltumatutel põhjustel marsruudi muutmise eest.


NB! Tegu EI OLE avaliku üritusega. Automatka käigus suhtume mõistlikult kõigisse hetkel kehtivatesse piirangutesse ning nõuetesse. Iga osaleja vastutab oma tervise ning sellele kaasneva või riskide eest ise. Osalejate vanuse alampiir on 21 aastat (või nooremad koos vastutava täiskasvanuga). Korraldajad jätavad endale õiguse vajadusel automatk ära jätta, toimumisaega või -kohta muuta, registreerunud osalejaid teavitatakse muudatustest ette. Probleemide esinedes on korraldajatel õigus osalejaid automatkalt minema saata. Seadusandlike probleemide korral kohandame automatka vastavalt võimalustele ümber.


Tekst ja fotod: Marko Kaldur
Kui soovite osaleda avastaEESTI.ee matkadel või reisidel ning näha neid põnevaid paikasid, siis võtke ühendust info@avastaeesti.ee, tutvuge meie teenustega või osalege avastaEESTI.ee üritustel.