Automatk ŠOKEERIV IDA-VIRUMAA

Automatk Šokeeriv Ida-Virumaa (Marko Kaldur)

avastaEESTI.ee korraldab automatkasid “Šokeeriv Ida-Virumaa”.

Mida šokeerivat ning ekstreemset Ida-Virumaal leidub? Miks on Ida-Virumaa endiselt venekeelne ja venemeelne? Millist nõukanostalgiat Ida-Virumaal säilitatakse ja au sees hoitakse? Kui hävitavalt mõjub põlevkivi kaevandamine Ida-Virumaale? Millised on tänapäeva Ida-Virumaa varjuküljed?

* Automatka on võimalik tellida nii ühe- kui kahepäevase programmina.
* Toimumisaeg: vastavalt kokkuleppele.
* Maksumus: 300.- eurot/päev (sisaldab 1 kuni 4 auto osavõttu). Suurema autode arvu korral eraldi kokkuleppehind. Kahepäevase automatka korral soodsam kokkuleppehind.
* Automatka tellimisest huvitatutel palume ühendust võtta info@avastaeesti.ee või telefonil 5223700.
* Muud tingimused: loe altpoolt

Automatka käigus tutvustame Ida-Virumaa šokeerivaid, nõukanostalgilisi ja venemeelseid ning -keelseid paikasid, käies kohtades, kuhu tavaturistid ei pruugi iseseisvalt kunagi sattuda.

Põlevkivitööstuse poolt lagastatud loodus. Surnud metsad ja elutud fenoolisood. Neoonvärvides mürgised ning saastatud keemiajärved. Vulkaanilikult põlevad tuhamäed, kopse kriipiv õhk ja silmi riivav reostus.
Lagunevad kummituslinnad oma hüljatud ja apokalüptiliste hoonetega, mille meeleheitel elanikud on pagenud parema elu otsinguile ning kus praegu vaid tuul varemeil vihiseb ja viimased allesjäänud asukad oma elupäevi lootusetult lõpule saadavad.
Nõukogude Liidu esimese tuumapommi sünnikodu – ala, kust kaevandati esimese nõukogude massihävitusrelva purustav materjal. Tänapäevalgi leidub siin radioaktiivseid jäätmeid sedavõrd palju, et tõsisem katastroof muudaks Läänemere ning rannikualad aastatuhandeteks elamiskõlbmatuks.
Teise Maailmasõja verised lahingupaigad ning võitjate memoriaalid ja monumendid, mis uhkelt ja puutumatult kuulutavad fašistliku Eesti alistamist ning kus Georgi lindikesed erksalt tuules lehvivad.
1944. aastal Eestist üle rullunud sõjatehnika mälestusmärgid – tankid ja suurtükitorud ülejäänud Eesti poole sihitud. Seda kõike kinnistamas Eesti viimane Lenini ausammas, käega idast tõusvat valgust suunates.
Venestamispoliitika raudsed kantsid läbi sajandite – Kuremäe klooster, Kohtla-Järve linnavalitsus. Stalinistlikud linnaosad ja monoasulad, kus endisaegne hiilgus lagunemas, seintelt krohv murenemas, bareljeefidelt tükid pudenemas. Ent sellest hoolimata kõrguvad hoonete vahel ausambad töölisklassi võitmatusele.
Ehedaid vene külasid meenutavad datšarajoonid, kus potisinised on nii majad kui värvitriip trikolooril. Ainult et sinimustvalge asemel lehvivad seal valgesinipunased lipud ning madrusesärkides tüübid aedades tekitavad Krimmis viibimise tunde.
Üheksakümnendate maffiasõdade märgilisemad paigad – kohad, kuhu maeti tapetud maffiasõdureid, korrumpeerunud poliitikutele ette jäänud ning elusalt uputatud ärimehe märg haud, õhku lastud omavalitsushooned, kümneid kurjategijaid neelanud kaevandusšahtid.
Pronksiööga kultusliku staatuse omandanud kohalikud Aljošad, mille juurde nõukogude pühade ja tähtpäevade aegu punaste nelkide mered tekivad. Kontrastiks neile Pronksiööl vandaalide ja purustajate ohvriks langenud eestimeelsed mälestusmärgid ja ausambad.
Getostunud linnaosad ja nurgatagused narkourkad, kaubandus- ning toitlustusasutused, kus eesti keelt ei kuule ning menüüde grammatika kulmu kergitama paneb.
Õnnetute vanurite viimne puhkepaik porisel heinamaal, hauad märgistamata, ristid viltu või pikali, malts kõikjal vohamas.
Nõukaaega eksponeerivad mitmed muuseumid ja väljapanekud – samas võiks terve Ida-Virumaa pretendeerida nõukogude aja muuseumi tiitlile.

Kõiki neid šokeerivaid ja Ida-Virumaale omaseid vaateid vürtsitavad omakorda giidi/matkajuhi kirjeldused kohalikust elust-olust, kogemused lapsepõlvest tänapäevani, lisaks ohtralt linnalegende, vandenõuteooriaid ning salapäraseid teemasid, mis Ida-Virumaaga seotud.

* Näitlik ajakava ühepäevasele automatkale:

1. päev: kohtumine hommikul (ca kell 9-10) mõnes kergesti leitavas paigas. Automatk läbi terve päeva. Liigume nii autodega kui mõõdukas mahus jalgsi (korraga mõnisada meetrit). Einestamine vastavalt ühisele eelnevale kokkuleppele (kas sõidu ajal näksimine, mõnel lõkkeplatsil eine valmistamine, kiirtoidu kaasa haaramine teele jäävatest kohtadest, söömine mõnes toitlustuspaigas). Orienteeruv päeva lõpp kell 17-18.

* Näitlik ajakava kahepäevase automatka puhul koos eelneva ööbimisega:

1. päev (nt reede): eellaagrist huvitatutel kohtumispaik õhtul (ca kell 18) mõnel laagriplatsil Ida-Virumaal või lähinaabruses. Telkimine. Sumin.

2. päev: kohtumine hommikuste saabujatega mõnes kergesti leitavas paigas. Automatk läbi terve päeva. Einestamine vastavalt ühisele kokkuleppele (kas sõidu ajal näksimine, mõnel lõkkeplatsil eine valmistamine, kiirtoidu kaasa haaramine teele jäävatest kohtadest, söömine mõnes toitlustuspaigas). Õhtuks naaseme reedesele laagriplatsile või leiame uue (vastavalt võimalustele ning platside rahvastatusele). Telkimine/öömaja. Sumin.

3. päev: ärkamine toimub keskmiste unekottide järgi (s.t., et liiga varased ärkajad peavad hommikul kohapeal tegevust leidma, liiga hilised ärkajad aga arvestama varasema ärkamisega). Automatk õhtuni. Einestamine sarnaselt eelmisele päevale. Automatka lõpetamine (ca kell 18), laialiminek. Võimalus vähendatud koosseisus veel ühe öö kuskil telkida.

* Erinevalt mitmesugustest paberkandja/interneti abil korraldatavatest autoorienteerumistest või Google Mapsiga ringi reisimisest on avastaEESTI.ee automatkal kaasas giid-matkajuht, kes külastatavaid sihtkohtasid tutvustab ning neist räägib ja küsimustele vastab. Samuti minnakse giidi juhendamisel paikadesse, kuhu tavalised autoorienteerumised või reisijuhid lihtsalt viia ei oska/suuda.

* Teele jääb hulgaliselt huvitavaid kohtasid, põnevaid vaatamisväärsusi, ekstreemseid looduspilte ja palju muud.
Et mitte istmikku täiesti laiaks litsuda, siis vahepeal jalutame ka matkaradadel või niisama omapäraste kohtade juurde.
Programmi sisustame selliselt, et ei tuleks liiga pikkasid ülesõite ehk siis iga natukese aja tagant oleks mõni peatuspaik, jalasirutuspaus või väike jalgsimatk.

* Marsruudi osas oleme paindlikud – mingi trass on GPS-i juba maha märgitud, ent jooksvalt otsustame, et kuhu veel põigata või kust läbi sõita.

* Ööbimiskohad sõltuvad osalejatest. Soovi korral ööbitakse looduses – kas siis mõnel ettevalmistatud laagriplatsil või otsitakse metsik koht, kuhu jääda. Iga osaleja vaatab ise, et kas telgib, ööbib autos või leiab mingi muu lahenduse. Korraldajad soovitavad mugavama majutuse soovijaile vajadusel majutusasutusi lähinaabruses.

* Igasugune automatkaks ning ööbimiseks vajalik varustus, nagu ka söök-jook jm vajaminevad aksessuaarid tuleb igaühel endal kaasa võtta.

* Planeeritav marsruut on läbitav sõiduautoga, ent pole välistatud, et muutlikud ilmastikuolud ja metsavedu on mõnes kohas teed mudaseks muutnud. Seal teeme operatiivselt otsuse, et kas liikuda edasi või minna ringiga. Autode tahtlikku lõhkumist plaanis ei ole.

* Osalejate arvu hoiame mõistlikkuse piires.

* Automatka “Šokeeriv Ida-Virumaa” maksumus on 300.- eurot/päev. Hind sisaldab kuni 4 auto osavõttu. Suurema autode arvu korral eraldi kokkuleppehind. Mitmepäevase automatka korral eraldi soodsam kokkuleppehind. Maksumus katab automatka korralduslikud kulud ja giiditeenuse.

* Auotmatka tellimisest huvitatutel palume ühendust võtta info@avastaeesti.ee või telefonil 5223700.

NB! Automatka käigus suhtume mõistlikult kõigisse hetkel kehtivatesse piirangutesse ning nõuetesse. Haigusnähtudega või teadliku nakatamisohuga palume seekord mitte osaleda. Iga osaleja vastutab oma tervise ning sellele kaasneva või riskide eest ise. Osalejate vanuse alampiir on 21 aastat (või nooremad koos vastutava täiskasvanuga). Korraldajad jätavad endale õiguse vajadusel automatk ära jätta, toimumisaega või -kohta muuta, registreerunud osalejaid teavitatakse muudatustest ette. Probleemide esinedes on korraldajatel õigus osalejaid minema saata. Seadusandlike probleemide korral kohandame automatka vastavalt võimalustele ümber.

Tekst ja fotod: Marko Kaldur
Kui soovite osaleda avastaEESTI.ee matkadel või reisidel ning näha neid põnevaid paikasid, siis võtke ühendust info@avastaeesti.ee, tutvuge meie teenustega või osalege avastaEESTI.ee üritustel.