Automatkade sari “Šokeeriv Ida-Virumaa”

Automatkad Šokeeriv Ida-Virumaa (giid-matkajuht Marko Kaldur)

avastaEESTI.ee automatkade sari „Šokeeriv Ida-Virumaa“ juhatab Ida-Virumaa põnevatesse, ekstreemsetesse ning erilistesse paikadesse.


Mida šokeerivat, erakordset ning äärmuslikku Ida-Virumaal leidub? Millist nõukanostalgiat Ida-Virus säilitatakse ja au sees hoitakse? Kui hävitavalt mõjub põlevkivi kaevandamine Kirde-Eestile? Millist ürgset ja metsikut loodust maakonnas endiselt leidub? Miks on Ida-Virumaa endiselt venekeelne ja venemeelne? Millised on tänapäeva Ida-Viru varjuküljed ning eredad hetked?


Tellides automatka „Šokeeriv Ida-Virumaa“ on võimalik valida kolme põhimarsruudi ning erisõitude vahel.

Põhimarsruudid:
„Šokeeriv Ida-Viru 1: sürreaalsed stseenid“ toimub maakonna kirdeosas Narvast Kohtla-Järveni. Aastatel 2019-2022 populaarseim automatkamarsruut Ida-Virumaal!
„Šokeeriv Ida-Viru 2: põlatud paigad“ toimub maakonna lääneosas Kauksist Ontikani.
„Šokeeriv Ida-Viru 3: ürgsed emotsioonid“ toimub maakonna kaguosas Vasknarvast Jõhvini.

Erisõidud:
„Šokeeriv Ida-Viru: hooajalised eripärad“ viib kohtadesse, mille eksootilised eripärad ilmnevad vaid teatud aastaaegadel.
„Šokeeriv Ida-Viru: idaagressori jälgedes“ viib sõdade ja rünnakutega seotud paikadesse. 2022. aastal populaarsust koguv automatkamarsruut!
„Šokeeriv Ida-Viru: kas pagulasi piir peatab?“ viib pagulaskriisi radadele.


Telli automatk oma perele, sõpruskonnale või ettevõttele teile sobival kuupäeval.
Automatkasid on võimalik tellida nii ühe marsruudi kaupa kui erinevaid teemasid ja sõite omavahel kombineerides ühe- või mitmepäevasteks automatkadeks.
Juba planeeritud automatkadega liitumiseks vaata aegasid reisikalendrist.


Algusaeg ja -koht: vastavalt kokkuleppele Jõhvis või Kohtla-Järvel.
Grupi maksumus: 400.- eurot/päev (sisaldab 1 kuni 4 auto osavõttu).
Suurema autode arvu korral eraldi kokkuleppehind. Mitmepäevaste automatkade korral soodsam kokkuleppehind.
Automatka tellimiseks kirjuta avastaeesti@avastaeesti.ee, saada Facebooki sõnum või helista 5223700.
Automatkade marsruudid on läbitavad ka sõiduautode ja väikebussidega!


Automatkade käigus tutvustame Ida-Virumaa šokeerivaid, nõukanostalgilisi ja ekstreemsete vaadetega paikasid, käies kohtades, kuhu tavalised turismimarsruudid enamasti ei juhata.

Põlevkivitööstuse poolt lagastatud loodus. Surnud metsad ja elutud fenoolisood. Neoonvärvides mürgised ning saastatud keemiajärved. Vulkaanilikult põlevad tuhamäed, kopse kriipiv õhk ja silmi riivav reostus.
Efektsed helesinised ning erkrohelised laguunid; pulbitsevad nõiakaevud ja auravad nõiaahjud.
Lagunevad kummituslinnad oma hüljatud ja apokalüptiliste hoonetega, mille meeleheitel elanikud on pagenud parema elu otsinguile ning kus praegu vaid tuul varemeil vihiseb ja viimased allesjäänud asukad oma elupäevi lootusetult lõpule saadavad.

Karjäärikanalite mäekõrgused nõlvad, mille all vaikselt virvendab müstiliselt läbipaistev rohekas veteväli. Maapõuest purskuvad mineraalveeallikad ja terviseveebasseinid.
Nõukogude Liidu esimese tuumapommi sünnikodu – ala, kust kaevandati esimese nõukogude massihävitusrelva purustav materjal. Tänapäevalgi leidub siin radioaktiivseid jäätmeid sedavõrd palju, et tõsisem katastroof muudaks Läänemere ning rannikualad aastatuhandeteks elamiskõlbmatuks.
Teise Maailmasõja verised lahingupaigad ning võitjate memoriaalid ja monumendid, mis uhkelt ja puutumatult kuulutavad fašistliku Eesti alistamist ning kus Georgi lindikesed erksalt tuules lehvivad.
1944. aastal Eestist üle rullunud sõjatehnika mälestusmärgid – tankid ja suurtükitorud ülejäänud Eesti poole sihitud. Seda kõike kinnistamas Eesti viimane Lenini ausammas, käega idast tõusvat valgust suunates.

Metsavendade rajad ning koonduslaagrid; sõjaaegsed katakombid ja sõjajärgsed punkrid; rindejoone purustused ning saladuslikud militaarobjektid.
Venestamispoliitika raudsed kantsid läbi sajandite – Kuremäe klooster, Kohtla-Järve linnavalitsus. Stalinistlikud linnaosad ja tontlikud monoasulad, kus endisaegne hiilgus lagunemas, seintelt krohv murenemas, bareljeefidelt tükid pudenemas. Ent sellest hoolimata kõrguvad hoonete vahel ausambad töölisklassi võitmatusele.
Aastakümneid tagasi hüljatud külad, millest pidanuks saama esinduslikud elupaigad sadadele peredele – ent mis nüüd lagunevad ning võssa kasvavad.
Ehedaid vene külasid meenutavad datšarajoonid, kus potisinised on nii majad kui värvitriip trikolooril. Ainult et sinimustvalge asemel lehvivad seal valgesinipunased lipud ning madrusesärkides tüübid aedades tekitavad Krimmis viibimise tunde.
Üheksakümnendate maffiasõdade märgilisemad paigad – kohad, kuhu maeti tapetud maffiasõdureid, korrumpeerunud poliitikutele ette jäänud ning elusalt uputatud ärimehe märg haud, õhku lastud omavalitsushooned, kümneid kurjategijaid neelanud kaevandusšahtid.
Pronksiööga kultusliku staatuse omandanud kohalikud Aljošad, mille juurde nõukogude pühade ja tähtpäevade aegu punaste nelkide mered tekivad. Kontrastiks neile Pronksiööl vandaalide ja purustajate ohvriks langenud eestimeelsed mälestusmärgid ja ausambad.
Getostunud linnaosad ja nurgatagused narkourkad, kaubandus- ning toitlustusasutused, kus eesti keelt ei kuule ning menüüde grammatika kulmu kergitama paneb.
Õnnetute vanurite trööstitud hauad porisel heinamaal, kalmud märgistamata, ristid viltu või pikali, malts kõikjal vohamas.
Kohalikku popkultuuri kinnistunud vaid Ida-Virumaale ainuomased maailmakuulsaid objekte meenutavad paigad nagu Veneetsia, Norra fjordid, Kalifornia mäed, Islandi laguunid, Alpi mäkketõusud, Suur kanjon, Yellowstone geisrid, Kamtšatka, Tšernobõli kummituslinnad, Etna vulkaan, Odessa trepid, Amazonas jpm.
Nõukaaega eksponeerivad mitmed muuseumid ja väljapanekud – samas võiks terve Ida-Virumaa pretendeerida nõukogude aja muuseumi tiitlile.

Kõiki neid šokeerivaid ja Ida-Virumaale omaseid vaateid vürtsitavad omakorda giid-matkajuhi kirjeldused kohalikust elust-olust, kogemused lapsepõlvest tänapäevani, lisaks ohtralt linnalegende, vandenõuteooriaid ning salapäraseid teemasid, mis Ida-Virumaaga seotud.


avastaEESTI.ee automatkadel on kaasas giid-matkajuht Marko Kaldur, kes külastatavaid sihtkohtasid tutvustab ning neist räägib ja küsimustele vastab. Osalejad satuvad matkal paikadesse, mis tavapärastel turismimarsruutidel teenimatult tähelepanuta jäävad. 

Vaatamisväärsusi vürtsitavad giid-matkajuhi kirjeldused ja lood minevikust tänapäevani, kohalikust elust-olust, ajaloost ning legendidest, vestlused ja arutelud paljudel muudel teemadel.


Põhimarsruudid:
„Šokeeriv Ida-Viru 1: sürreaalsed stseenid“ toimub maakonna kirdeosas Narvast Kohtla-Järveni.
„Šokeeriv Ida-Viru 2: põlatud paigad“ toimub maakonna lääneosas Kauksist Ontikani.
„Šokeeriv Ida-Viru 3: ürgsed emotsioonid“ toimub maakonna kaguosas Vasknarvast Jõhvini.

Erisõidud:
„Šokeeriv Ida-Viru: hooajalised eripärad“ viib kohtadesse, mille eksootilised eripärad ilmnevad vaid teatud aastaaegadel.
„Šokeeriv Ida-Viru: idaagressori jälgedes“ viib sõdade ja rünnakutega seotud paikadesse.
„Šokeeriv Ida-Viru: kas pagulasi piir peatab?“ viib pagulaskriisi radadele.


Tekst ja fotod: Marko Kaldur
Kui soovite osaleda avastaEESTI.ee matkadel või reisidel ning näha neid põnevaid paikasid, siis võtke ühendust info@avastaeesti.ee, tutvuge meie teenustega või osalege avastaEESTI.ee üritustel.