Giidireis “Avasta Ida-Virumaa”

Giidireis AVASTA IDA-VIRUMAA

Ida-Virumaad kutsutakse õigustatult kontrastide maakonnaks, kus omapäraseks elamustekokteiliks põimuvad nii elegants kui ekstreemsus.


Selle, pea 3000 km2 suuruse maakonna territooriumile jääb nii hingematvalt kauneid loodusvaateid kui eemaletõukavaid tööstusmaastikke.
Lisaks hulgaliselt ajaloolisi paikasid nagu mõisad, lossid, linnused, kirikud, lahingupaigad; aga ka kultuuriobjekte nagu muuseumid, teemapargid jne.
Aktiivse puhkuse väärtustajaile leidub seiklusparke, suusakeskusi, matkaradasid, laagriplatse, sportimisvõimalusi; kultuurihuvilistele toimub arvukalt sündmusi ja üritusi.
Loomulikult väärivad eraldi ära märkimist unikaalsed loodusobjektid nagu pankrannik oma kõrgete jugadega, Alutaguse ürgmetsad, Kurtna järvistu, Peipsi rannaluited.
Mööda ei saa ka põlevkivitööstusega seotud paikadest nagu Kohtla Kaevanduspark, tehismäed ja karjäärid, Põlevkivimuuseum.


Giidireis Ida-Virumaa avastamiseks sisaldab endas nii elegantset kui ekstreemset.


Elegantne Ida-Virumaa toob välja põlevkivimaakonna leebema külje, kauni looduse, ajaloolise pärandi, imeilusad kohad ning huvitavad vaatamisväärsused.

Ida-Virumaal asub mitmeid suuri kaitsealasid, mis on mõeldud ürglooduse säilitamiseks selle ehedaimal kujul: rabamassiivid, põlismetsad, ürgorud, pankrannik. Loodusmaastikke täiendavad kaunid mõisad, uhked lossid, massiivsed kindlused ning eripalgelised kirikud. Muinasajast pärit objektide poolest on maakond rikas – olevat ju just Ida-Virumaa piirides esmakordselt jala maha pannud Kalevipoja isa vana Kalev. Ida-Virus matkajaile leidub arvukalt laagriplatse, kus telk üles lüüa – peamiselt koonduvad need küll maakonna lõunaossa ning Peipsi järve kallastele.


Ekstreemne Ida-Virumaa toob silme ette vaateid, mida kohati vaid apokalüptilistes filmides näha on saanud. Samas peitub neiski paikades oma võlu, ilu ja sära.

Ida-Virumaa oli aastakümneid tööstuse ja reostuse sünonüümiks. Kõik see, mis iseloomustas põlevkivimaakonda varasemalt, ei ole kuhugi kadunud – see on muutunud, peitunud, teistsuguse vormi omandanud. Ning tihtipeale on need vaatepildid, mis paneks paadunud keskkonnakaitsjaid juukseid katkuma, tavainimesele hoopistükkis masohhistlikult romantilised või värvikaid elamusi pakkuvad. Näha saab põlevkivitööstuse, nõukogude perioodi ning maakonda räsinud sõdadega seotud paikasid, millest paljud külastajaile šokeerivalt või üllatavalt mõjuvad.


Elegantsus ja ekstreemsus giidireisil üheskoos annavad Ida-Virumaast põhjaliku ülevaate ning aitavad maakonna külastajatel üles leida just need paigad, mis enim huvi või tähelepanu tekitavad.


Telli giidireis ettevõttele, organisatsioonile või sõpruskonnale teile sobival kuupäeval.
Giidireise on võimalik tellida nii ühe- kui mitmepäevastena.
Küsi näidismarsruuti või koostame just teile sobiva personaalse reisi!


Algusaeg ja -koht: vastavalt kokkuleppele Jõhvis või Kohtla-Järvel.
Giidireisi grupihind: alates 400.- eurot/päev (grupp = 1 buss, kuni 50 inimest).
Hind sisaldab giiditeenust. Suurema osalejate arvu korral eraldi kokkuleppehind. Mitmepäevaste giidireiside korral soodsam kokkuleppehind.
Hind ei sisalda bussirenti, transporditeenust ega muid lisateenuseid. Lisateenuste ja hindade osas lepitakse eraldi kokku.
Giidireisi tellimiseks kirjuta avastaeesti@avastaeesti.ee, saada Facebooki sõnum või helista 5223700.
Giidireiside marsruudid on läbitavad suure reisibussiga. Teeolusid täpsustame tellimuse käigus.


avastaEESTI.ee giidireisidel on kaasas giid-matkajuht Marko Kaldur, kes külastatavaid sihtkohtasid tutvustab ning neist räägib ja küsimustele vastab.
Osalejad satuvad reisil paikadesse, mis tavapärastel turismimarsruutidel teenimatult tähelepanuta jäävad. 

Vaatamisväärsusi vürtsitavad giid-matkajuhi kirjeldused ja lood minevikust tänapäevani, kohalikust elust-olust, ajaloost ning legendidest, vestlused ja arutelud paljudel muudel teemadel.


Tekst ja fotod: Marko Kaldur
Kui soovite osaleda avastaEESTI.ee matkadel või reisidel ning näha neid põnevaid paikasid, siis võtke ühendust info@avastaeesti.ee, tutvuge meie teenustega või osalege avastaEESTI.ee üritustel.